Janusz Leon Wiśniewski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Photo: Agata Dyka (N.Y. 2007)

Janusz Leon Wiśniewski [1]. Janusz Leon Wisniewski (i lindur më 18 gusht 1954 në Torun) është një shkencëtar polak dhe shkrimtari i njohur kryesisht për romanin e tij "S @ motność w SIECI" përkthyer në Shqip si Vetmi në Rjet. Wisniewski ka një Master ne fizike dhe Master në Ekonomi, dy kualifikimet e fituara në Universitetin e Nicolaus Copernicus në Torun, PhD në Teknologjia e Informacionit nga Universiteti i Varshavës e Teknologjisë dhe Habilitation në Kimi në Universitetin Teknik të Łódź. Ai është një nga autorët e programit kompjuterik AutoNom, një mjet emërtimin për substancat organike në nomenklaturës IUPAC . Aktualisht Wisniewski jeton dhe punon në Frankfurt, Gjermani. Më i famshëm roman S @ motność i tij w SIECI (Vetmi në Rrjet) u botua në vitin 2001 dhe të përkthyer në shumë gjuhë. Është regjistruar dhe filmi bazuar në romanin.

  1. RIDREJTO Vetmi Në Rrjet

Punet e tij

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Janusz Leon Wiśniewski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale