Jean-Joseph Sanfourche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jean-Joseph Sanfourche, i njohur thjesht si Sanfourche, është një piktor, poet, dizajner dhe skulptor francez, i lindur më 25 qershor 1929 në Bordeaux dhe vdiq më 13 mars 2010 në Saint-Léonard-de-Noblat.

Ai praktikonte brutin e artit dhe ishte shoku i Gaston Chaissac, Jean Dubuffet, Robert Doisneau, me të cilin mbajti një korrespondencë[1][2][3][4].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]