Jump to content

Jelena Isinbajeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yelena Isinbayeva (rusisht: Елена Исинбаева; ka lindur në vitin 1982) është sportiste ruse e atletikës së lehtë në disiplinën e kërcimit me shkop. Mjeshtre e Merituar e Sportit e Rusisë. Një nga atletët më të titulluara dhe më të famshme të planetit. Dy-herë kampione olimpike (në vitin 2004 dhe në vitin 2008), mbajtëse e 28 rekordeve botërore në kërcimin me shkop për femra. Më 22 korrik të vitit 2005 në garat në Londër për herë të parë në historinë e kërcimit me shkop për femra kapi lartësinë prej 5 metrash. Më 6 mars të vitit 2012 njihet si atletja më e suksesshme aktuale e Rusisë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yjet olimpikë të Rusisë Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine, Zëri i Rusisë