Jump to content

Jesper Strömblad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Clas Håkan Jesper Strömblad (28 nëntor 1972) është një kitarist suedez, i cili luan për grupet Dimension Zero dhe The Resistance. Ai është i njohur për krijimin e grupit të melodic death metal, In Flames. Në mars të vitit 2004,ai së bashku me Björn Gelotte, ishin rankuar si numri 70 nga 100 kitaristët më të mëdhenj në botë të muzikës Heavy Metal. Ai poashtu është i njohur edhe si basisti i grupit Ceremonial Oath, Bateristi i Hammerfall dhe kitaristi i grupit Sinergy.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jesper filloi të luante violinën që kur ishte 4 vjeç deri në moshën 12 vjeçare kur ai filloi të mos e konsideronte violinen një instrument "cool" per te luajtur dhe filloi të luante kitarën.