Jump to content

Jessie Cameron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jessie Cameron
U lind në(1883-01-08)8 janar, 1883
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ShtetësiaBritanike
Profesionimatematikane

Jessie Cameron (8 janar, 1883 - 27 mars 1968) ishte një matematikane skoceze, e cila në vitin 1912 ishte gruaja e parë në Universitetin e Marburgut që doktoroi në matematikë.

Jessie Cameron lindi në vitin 1883, nga babai James Cameron, një drejtor shkolle në fshat, dhe gruaja e tij, Jessie Forbes, si një nga tetë fëmijët.

Pasi ndoqi mësimet në Akademinë Perth, Jessie Cameron studioi katër semestra në Universitetin e Edinburgut. Vitet në vijim (1905-1908) ajo kaloi duke studiuar matematikë në Newnham College të Universitetit të Kembrixhit. Ajo diplomoj si një nga më të mirët e gjeneratës me titull Bachelor of Arts (B.A.). Për semestrin veror të ardhshëm 1909 dhe semestrin dimëror 1909/10 Cameron i ndyshoj studimet në Universitetin e Göttingen.

Vdiq më 27 mars 1968

Burime
  • Cameron, Jessie Forbes. In: Newnham College Register, Vol. 1, 1905, faqet 184–185.
  • Francesca M. Wilson: Jessie Forbes Thompson (mb. i vajzërisë Cameron), 1883–1968 (Newnham 1905–09 dhe 1912–13). In: Newnham College Roll Letter, Cambridge 1969, faqet 63–64.
  • Jessie Forbes Cameron: Über die Zerlegung einer Primzahl in einem komponierten Körper. Marburg 1912, Lebenslauf Seite 39. (Digitalisat)
  • Renate Tobies (Hrsg.): »Aller Männerkultur zum Trotz« Frauen in Mathematik und Naturwissenschaften. Frankfurt am Main/New York 1997, faqja 137, Fußnote 19.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]