Jimena de la Frontera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jimena de la Frontera
Komunë
noform
View of the medieval castle of Jimena de la Frontera as seen from one of its streets.
Stema_figura
Vendndodhja
Jimena de la Frontera is located in Spanjë
Jimena de la Frontera
Jimena de la Frontera

Koordinatat: 36°26′V 5°27′P / 36.433°V 5.450°P / 36.433; -5.450

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë Guillermo Ruiz (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 345.66 km2
Lartësia 99 m (m.n.d.)
Popullsia 10330 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Jimenato, ta
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11330
Prefiksi (+34) 956
Faqja Zyrtare jimenadelafrontera.es

Jimena de la Frontera është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. Jimena de la Frontera ka 10330 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 345.66 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]