Jump to content

Joan Crawford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joan Crawford (lindur si Lucille Fay LeSueur , 23 Mars 190? - 10 Maj 1977) ishte një aktore Amerikane e filmit dhe televizionit e cila e filloi karrierën e saj si valltare në kompani teatrale udhëtuese para se të debutonte si një vajzë e korit në Broadway. Crawford më pas nënshkroi një kontratë filmi me Metro-Goldwyn-Mayer në 1925; karriera e saj zgjati gjashtë dekada, studio të shumta dhe polemika.

Joan Crawford

Në faza të ndryshme të karrierës së saj, ajo u shqua për rolet e saj të larmishme duke luajtur karaktere simpatike dhe jo simpatike, dhe për shfaqje realiste por me shumë shtresa. Suksesi i saj më i madh dhe shfaqjet më të njohura erdhën nga melodramat dhe komeditë romantike, por filmografia e saj varion në zhanre nga filmi noir dhe dramat e kostumeve historike te muzikalët dhe filmat horror. Në vitin 1999, Instituti Amerikan i Filmit renditi Crawford në vendin e dhjetë në listën e saj të yjeve më të mëdha femra të Kinemasë Classic Hollywood.

Në vitet 1930, fama e Crawford rivalizoi dhe më vonë tejkaloi atë të kolegëve të MGM-së, Norma Shearer dhe Greta Garbo. Megjithëse filloi duke portretizuar flappers, Crawford shpesh luante gra të pasura në ankth (Vallëzimi, Budallenjtë, Vallëzimi; Kjo epokë moderne; Letty Lynton; Jo më shumë zonja; Unë jetoj jetën time; Susan dhe Zoti) ose gra të reja që punojnë shumë dhe suksesi (Bijat tona Vallëzuese; Të Paguara; Mëkatarët Qeshur; Grand Hotel; Zonja Vallëzuese; Sadie McKee; E Fundit e Zonjës Cheyney; Ora e Shndritshme; Nusja Veshi Të Kuqe; Manekin). Këto personazhe dhe histori u pritën mirë nga audiencat e epokës së depresionit dhe ishin të pëlqyera nga gratë. Crawford u bë një nga yjet e filmave më të shquar të Hollywood-it dhe një nga gratë me paga më të larta në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1938, ajo ishte në mesin e një grupi aktoresh që u konsiderua "helm në arka" nga pronarët e teatrove, derisa roli i saj kryesor në kastin e të gjithë femrave të 1939-s The Women fitoi lavdërimet e saj nga kritikët dhe audienca. Suksesi i saj vazhdoi me një shfaqje si një kriminel i shëmtuar në fytyrë në melodramën A Woman's Face, e cila fitoi vlerësimin e saj kritik. Në vitin 1945, ajo fitoi çmimin Oskar për aktoren më të mirë për portretizimin e nënës punëtore, të divorcuar, mbrojtëse në rolin e titullit të Mildred Pierce. Crawford gjithashtu mori dy nominime për Çmimin e Aktores më të Mirë si njohje për punën e saj në Possessed (1947) dhe Sorrow Fear (1952).

Në vitin 1954, ajo luajti në Guitar Western Johnny, edhe pse i pasuksesshëm gjatë shfaqjes së tij origjinale, filmi kult është lavdëruar që atëherë. Në 1955, Crawford u përfshi në Pepsi-Cola Company përmes martesës së saj me Kryetarin e kompanisë dhe Kryeshefin Ekzekutiv Alfred Steele, megjithëse ajo vazhdoi të luante në film dhe televizion përgjatë viteve 1950 dhe 1960. Në 1962, ajo luajti së bashku me rivalin e saj për një kohë të gjatë Bette Davis në filmin horror What ever Happened to Baby Jane ?, i cili edhe një herë e ktheu atë në vlerësime kritike dhe sukses në arka, me shumë që besonin se ajo do të merrte një tjetër nominim për Oskar, megjithatë ajo nuk e bëri .

Në vitin 1970 Crawford bëri filmin e saj të fundit teatror, ​​dhe deri disa javë para vdekjes së saj, ajo vazhdoi të regjistronte spote të shumta të rregullta në radio dhe njoftime për një larmi kauzash jo-fitimprurëse. Pas një paraqitje në publik në 1974, ajo u tërhoq nga ngjarjet që kërkonin që ajo të fotografohej, duke u bërë gjithnjë e më e veçuar deri në vdekjen e saj në 1977.

Crawford u martua katër herë. Tri martesat e saj të para përfunduan me divorc; e fundit përfundoi me vdekjen e burrit Alfred Steele. Ajo adoptoi pesë fëmijë, njëri prej të cilëve u rikuperua. Marrëdhëniet e Crawford me dy fëmijët e saj të mëdhenj, Christina dhe Christopher, ishin të ashpra. Pas vdekjes së Crawford, Christina lëshoi ​​një kujtim të njohur por të diskutueshëm "tregoji të gjithëve", Mommie Dearest (1978)

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur si Lucille Fay LeSueur, me origjinë Franceze-Huguenot, Angleze, Hollandeze dhe Irlandeze në San Antonio, Texas, ajo ishte fëmija i tretë dhe më e re i Thomas E. LeSueur, i lindur në Tenesi (2 janar 1867 - 1 janar 1938), një punëtor ndërtimi dhe Anna Bell Johnson e lindur në K(29 nëntor 1884 - 15 gusht 1958), dhe më vonë zonja Anna Cassin. Sipas regjistrave të regjistrimit, ajo mund të ketë qenë më e moshuar. Ajo me sa duket ishte ende nën 20 kur lindën dy fëmijët e saj të parë. Vëllezërit dhe motrat e mëdha të Crawford ishin motra Daisy LeSueur, e cila vdiq para lindjes së Lucille dhe vëllai Hal LeSueur.

Joan Crawford ne vitin 1928

Thomas LeSueur braktisi familjen kur Lucille ishte dhjetë muajshe, përfundimisht u vendos në Abilene, Texas, thuhet se punonte si një punëtor ndërtimi. Nëna e Crawford u martua me Henry J. Cassin, megjithatë, martesa renditet në regjistrim si e para. Ata jetuan në Lawton, Oklahoma, ku Cassin drejtoi Shtëpinë e Operas Ramsey; ai arriti të rezervonte interpretues të ndryshëm dhe të njohur si Anna Pavlova dhe Eva Tanguay. Kur ishte fëmijë, Crawford preferoi pseudonimin "Billie" dhe i pëlqente të shikonte akte bodrumesh në skenën e teatrit të njerkut të saj. Në atë kohë, Crawford thuhet se nuk ishte në dijeni se Cassin, të cilit ajo i referohej si "baba", nuk ishte babai i saj biologjik derisa vëllai i saj Hal i tha asaj të vërtetën. Cassin dyshohet se filloi abuzimin seksual të saj kur ajo ishte njëmbëdhjetë vjeç dhe vazhdoi derisa u dërgua në Akademinë St. Agnes, një shkollë katolike për vajza.

Duke filluar që nga fëmijëria, ambicia e Crawford ishte të ishte një kërcimtare. Një ditë në përpjekje për t'i shpëtuar mësimeve të pianos, ajo u hodh nga hyrja e përparme e shtëpisë së saj dhe preu këmbën rëndë në një shishe qumështi të thyer. Si rezultat, ajo iu nënshtrua tre operacioneve për të riparuar dëmet. Ajo nuk ishte në gjendje të ndiqte shkollën fillore ose të vazhdonte me mësime vallëzimi për 18 muaj.

Në qershor 1917, familja u transferua në Kansas City, Misuri, pasi Cassin u akuzua për përvetësim; megjithëse u shfajësua, ai u fut në listën e zezë në Lawton. Pas zhvendosjes së tyre, Cassin, një katolik, vendosi Crawford në Akademinë St. Agnes në Kansas City. Kur nëna dhe njerku i saj u ndanë, ajo mbeti në shkollë si një studente pune, ku kaloi shumë më shumë kohë duke punuar, kryesisht gatim dhe pastrim, sesa duke studiuar. Ajo më vonë ndoqi Akademinë Rockingham, gjithashtu si studente që punonte. [26] Ndërsa ishte atje, ajo filloi të dilte dhe kishte marrëdhënien e saj të parë serioze me një borizan me emrin Ray Sterling, i cili thuhet se e frymëzoi atë të fillonte të sfidonte veten akademikisht.

Në 1922, ajo u regjistrua në Kolegjin Stephens në Columbia, Misuri, duke i dhënë asaj vitin e lindjes si 1906. Ajo ndoqi Stephens për vetëm disa muaj para se të tërhiqej pasi e kuptoi se nuk ishte e përgatitur për kolegj. Paqëndrueshmëria e familjes së saj ndikoi negativisht në Crawford dhe shkollimi i saj kurrë nuk përparoi zyrtarisht përtej arsimit fillor

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën emrin Lucille LeSueur, Crawford filloi të vallëzonte në korët e revistave të udhëtimeve dhe u pa duke vallëzuar në Detroit nga producenti Jacob J. Shubert. Shubert e vendosi atë në kor për shfaqjen e tij në vitin 1924, Sytë e pafajshëm, në Teatrin e Kopshtit të Dimrit në Broadway në New York City. Ndërsa u shfaq në Innocent Eyes, Crawford u takua me një lojtar saksofoni me emrin James Welton. Të dy dyshohet se ishin martuar në vitin 1924, dhe jetuan së bashku për disa muaj, edhe pse kjo martesë e supozuar nuk u përmend kurrë në jetën e mëvonshme nga Crawford.

Crawford dëshironte punë shtesë dhe iu drejtua publicistit të Teatrove Loews Nils Granlund. Granlund siguroi një pozicion për të me veprimin e këngëtarit Harry Richman dhe rregulloi që ajo të bënte një provë ekrani të cilën ai ia dërgoi producentit Harry Rapf në Hollywood. Rapf njoftoi Granlund më 24 dhjetor 1924, që Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) i kishte ofruar Crawford një kontratë me 75 dollarë në javë. Granlund menjëherë lidhi LeSueur, e cila ishte kthyer në shtëpinë e nënës së saj në Kansas City, me lajmin; ajo huazoi $ 400 për shpenzimet e udhëtimit.

Kredifikuar si Lucille LeSueur, filmi i saj i parë ishte Zonja e Natës në 1925, si trupi i dyfishtë për Norma Shearer, yllin më të njohur të MGM-së. Ajo gjithashtu u shfaq në The Circle and Pretty Ladies (të dyja më 1925), me protagonist komedianin ZaSu Pitts. Kjo u pasua së shpejti nga role po aq të vogla dhe të pambrojtura në dy filma të tjerë të heshtur të vitit 1925: E vetmja gjë dhe E veja e gëzuar.

Kreu i publicitetit të MGM, Pete Smith njohu aftësinë e saj për t'u bërë një yll i madh, por ndjeu që emri i saj dukej i rremë; ai i tha shefit të studios Louis B. Mayer se mbiemri i saj, LeSueur, i kujtoi atij një kanalizim. Smith organizoi një konkurs të quajtur "Emri yllit" në Movie Weekly për të lejuar lexuesit të zgjedhin emrin e saj të ri të skenës. Zgjedhja fillestare ishte "Joan Arden", por pasi u zbulua se një aktore tjetër pretendonte më parë atë emër, mbiemri alternativ "Crawford" u bë zgjedhja. Ajo më vonë tha se donte që emri i saj të shqiptohej Jo-Anne dhe se e urrente emrin Crawford sepse tingëllonte si "karavidhe", por gjithashtu pranoi se "i pëlqente siguria" që shkonte me emrin

Vete-promovimi dhe suksesi i hershem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke u zhgënjyer gjithnjë e më shumë për nga madhësia dhe cilësia e pjesëve që iu dhanë, Crawford filloi një fushatë të vetë-promovimit. Siç kujtoi skenaristi i MGM Frederica Sagor Maas, "Askush nuk vendosi ta bënte Joan Crawford një yll. Joan Crawford u bë një yll sepse Joan Crawford vendosi të bëhej një yll." Ajo filloi të merrte pjesë në valle pasditeve dhe mbrëmjeve në hotelet rreth Hollywood dhe në vendet e vallëzimit në kalatat e plazhit, ku ajo shpesh fitonte konkurse vallëzimi me shfaqjet e saj të Charleston dhe Black Bottom.

Strategjia e saj funksionoi dhe MGM e hodhi atë në film, ku ajo së pari bëri përshtypje për audiencat, Edmund Goulding's Sally, Irene and Mary (1925). Që nga fillimi i karrierës së saj, Crawford e konsideroi Norma Shearer - aktoren më të popullarizuar të studios - nemezinë e saj profesionale. Shearer ishte martuar me Shefin e Prodhimit të MGM Irving Thalberg; kështu, ajo kishte zgjedhjen e parë të skenarëve dhe kishte më shumë kontroll se yjet e tjerë në ato filma që do të bënte dhe nuk do të bënte. Crawford u citua të ketë thënë: "Si mund të konkurroj me Normën? Ajo fle me shefin!"

Crawford u emërua një nga WAMPAS Baby Stars të vitit 1926, së bashku me Mary Astor, Dolores del Río, Janet Gaynor dhe Fay Wray, ndër të tjerët. Po atë vit, ajo bashkë-luajti në Paris me Charles Ray. Brenda disa vitesh, ajo u bë epërsia romantike për shumë nga yjet kryesorë meshkuj të MGM, duke përfshirë Ramón Novarro, John Gilbert, William Haines dhe Tim McCoy.

Crawford u shfaq si një asistente e re e karnavaleve të veshur me shkathtësi në The Unknown (1927), me protagonist Lon Chaney, Sr. si një hedhës thikash karnavalesh pa asnjë krah që shpreson të martohet me të. Ajo deklaroi se mësoi më shumë për aktrimin duke parë punën e Chaney sesa nga dikush tjetër në karrierën e saj. "Ishte atëherë", tha ajo, "Unë u bëra i vetëdijshëm për herë të parë për ndryshimin midis qëndrimit para një aparati dhe aktrimit." Gjithashtu në vitin 1927, ajo u shfaq së bashku me mikun e saj të ngushtë, William Haines, në Ethet e Pranverës, i cili ishte i pari nga tre filmat që bëri dyshja së bashku.

Në 1928, Crawford luajti përballë Ramón Novarro në Across të Singaporit, por ishte roli i saj si Diana Medford në Our Dancing Baughters (1928) që e katapultoi atë në yll. Roli e themeloi atë si një simbol të feminitetit modern në stilin e 1920-tës që rivalizonte Clara Bow, origjinalin "It girl" dhe flapper-in kryesor të Hollywood-it. Një lumë hitesh ndoqën Our Dancing Baughters, duke përfshirë dy filma të tjerë me temë flapper, në të cilët Crawford mishëronte për legjionin e saj të adhuruesve (shumë prej të cilëve ishin gra) një vizion të idealizuar të vajzës me shpirt të lirë, krejt amerikane.

F. Scott Fitzgerald shkroi për Crawford

Joan Crawford është padyshim shembulli më i mirë i flapper, vajza që shihni në klubet e zgjuara të natës, e veshur në kulmin e sofistikimit, duke luajtur syze të ftohta me një shprehje të largët, të hidhur pak, duke kërcyer shijshëm, duke qeshur shumë, me të gjerë, të lënduar sytë Gjëra të reja me talent për të jetuar.

Crawford e përshkroi personazhin e saj magjepsës në ekran më shkurt, duke thënë, "Nëse dëshiron ta shohësh vajzën ngjitur, shko ngjitur".

Më 3 qershor 1929, Crawford u martua me Douglas Fairbanks, Jr në Kisha Katolike Romake e Saint Malachy (e njohur si "Kisha e Aktorëve", për shkak të afërsisë së saj me teatrot Broadway) në Manhatan, megjithëse asnjëri nuk ishte katolik. Fairbanks ishte djali i Douglas Fairbanks dhe njerkut të Mary Pickford, të cilët konsideroheshin mbretër të Hollivudit. Fairbanks, Sr. dhe Pickford ishin kundër martesës dhe nuk e ftuan çiftin në shtëpinë e tyre në Pickfair për tetë muaj pas martesës.

Marrëdhënia midis Crawford dhe Fairbanks, Sr., përfundimisht u ngroh; ajo e quajti atë Xha Doug, dhe ai e quajti atë Billie, pseudonimi i saj i fëmijërisë, por një që miqtë e ngushtë e përdorën gjatë gjithë jetës së saj. Ajo dhe Pickford, megjithatë, vazhduan të përbuznin njëri-tjetrin. Pas kësaj ftese të parë, Crawford dhe Fairbanks, Jr, u bënë mysafirë më të shpeshtë. Ndërsa burrat Fairbanks luanin golf së bashku, Crawford ose mbeti me Pickford, i cili do të pensionohej në lagjet e saj, ose thjesht mbeti vetëm.

Për të hequr qafe veten nga theksi i saj Jugperëndimor, Crawford praktikoi pa u lodhur diksionin dhe elokimin. Ajo tha:

Nëse do të flisja me rreshta, do të ishte një ide e mirë, mendova, të lexoja me zë të lartë për veten time, të dëgjoja me kujdes cilësinë e zërit tim dhe të shpallja, dhe të përpiqesha të mësoja në atë mënyrë. Mbyllesha në dhomën time dhe lexoja me zë të lartë gazetat, revistat dhe librat. Në bërryl mbaja një fjalor. Kur arrita te një fjalë që nuk dija si ta shqiptoja, e shikova dhe e përsërita saktë pesëmbëdhjetë herë.

Tranzicioni i zerit dhe suksesi i vazhdueshem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas publikimit të Këngëtarit të Jazz-it në 1927 - filmi i parë me metrazh të gjatë me disa dialogë të dëgjueshëm - filmat me zë u bënë gjithë zemërim. Kalimi nga i heshturi në tingull shkaktoi panik për shumë, në mos të gjithë, të përfshirë në industrinë e filmit; shumë yje të filmave të heshtur e gjetën veten të papunë për shkak të zërave të tyre të padëshiruar dhe theksimeve të vështira për t'u kuptuar, ose thjesht për shkak të refuzimit të tyre për të bërë kalimin në talkie.

Shumë studio dhe yje shmangën bërjen e tranzicionit për aq kohë sa ishte e mundur, veçanërisht MGM, e cila ishte e fundit nga studiot kryesore që kaloi në tingull. Revista Hollywood 1929 ishte një nga filmat e parë të plotë të studios dhe përpjekja e tyre e parë për të shfaqur aftësinë e yjeve të tyre për të bërë kalimin nga heshtja në tingull. Crawford ishte midis dhjetra ose më shumë yjeve të MGM të përfshirë në film; ajo këndoi këngën "Got a Feeling for You" gjatë aktit të parë të filmit. Ajo studioi të këndonte me Estelle Liebling, mësuesen e zërit në Beverly Sills, në vitet 1920 dhe 1930.

Crawford bëri një tranzicion të suksesshëm në talkies me rolin e saj të parë protagonist në filmin artistik Untamed (1929), me protagonist Robert Montgomery. Pavarësisht suksesit të filmit në arkë, ai mori kritika të ndryshme nga kritikët, të cilët vunë në dukje se ndërsa Crawford dukej nervoz kur bënte kalimin në tingull, ajo ishte bërë një nga aktoret më të njohura në botë. [51] Montana Moon (1930), një përzierje e vështirë e klisheve dhe muzikës perëndimore, u bashkua me të me John Mack Brown dhe Ricardo Cortez. Megjithëse filmi kishte probleme me censorët, ishte një sukses i madh në kohën e shfaqjes së tij. Nuset tona Blushing (1930) janë pjesa e fundit e ekskluzivitetit të Daughters Our Danceing, me protagonistë Robert Montgomery dhe Anita Page, ku Crawford "mbart barrën e dramës në këtë shfaqje fotografike dhe del në mënyrë të shkëlqyeshme dhe inteligjente". Filmi i saj i ardhshëm, Paid (1930), e çiftëzoi atë me Robert Armstrong dhe ishte një tjetër sukses. Gjatë epokës së hershme të tingullit, MGM filloi ta vinte Crawford në role më të sofistikuara, sesa të vazhdonte të promovonte karakterin e epokës së heshtur të frymëzuar nga flaka. Në vitin 1931, MGM e hodhi Crawford në pesë filma. Të tre u bashkuan me të së bashku me Clark Gable, studioja që së shpejti do të jetë ylli më i madh mashkull dhe "Mbreti i Hollywood".  Dance, Fools, Dance, lëshuar në Shkurt 1931, ishte çifti i parë i Crawford dhe Gable. Filmi i tyre i dytë së bashku, Laughing Sinners, lëshuar në maj 1931, u drejtua nga Harry Beaumont dhe gjithashtu luajti Neil Hamilton. Masters, filmi i tyre i tretë së bashku, i lëshuar në tetor, u drejtua nga Clarence Brown.  Këto filma ishin jashtëzakonisht të popullarizuar nga audiencat dhe përgjithësisht u pritën mirë nga kritikët, duke zënë pozicionin e Crawford si një nga yjet më të mira femra të MGM të dekadës së bashku me Norma Shearer, Greta Garbo dhe Jean Harlow. Filmi i saj i vetëm i shquar i vitit 1931, Kjo epokë moderne, u lansua në gusht dhe megjithë vlerësimet e pafavorshme ishte një sukses i moderuar.

Joan Crawford ne vitin 1932

MGM më tej e hodhi atë në filmin Grand Hotel, me regji të Edmund Goulding. Si prodhimi i parë në studio me të gjitha yjet, Crawford luajti së bashku me Greta Garbo, John dhe Lionel Barrymore dhe Wallace Beery, ndër të tjera. Duke marrë faturën e tretë, ajo luajti stenografen e klasës së mesme në CEO i Beery. Crawford më vonë pranoi të ishte nervoz gjatë xhirimeve të filmit sepse po punonte me aktorë të aftë dhe se ishte i zhgënjyer që nuk kishte skena me një që ai e kishte admiruar, "Divine Garbo". Grand Hotel u lëshua në Prill 1932 për sukses kritik dhe komercial. Ishte një nga filmat me fitimin më të lartë të vitit, dhe fitoi Çmimin e Akademisë për Filmin më të Mirë.

Crawford arriti sukses të vazhdueshëm në Letty Lynton (1932). Menjëherë pas publikimit të këtij filmi, një proces gjyqësor plagjiaturë e detyroi MGM ta tërhiqte atë; prandaj konsiderohet filmi "i humbur" Crawford. Projektuar nga Adrian, veshja me bel të lartë që Crawford veshi në film u bë një stil popullor atë vit dhe madje u kopjua nga Macy's.

E huazuar nga United Artists, ajo luajti prostitutën Sadie Thompson në Rain (1932), një version filmik i shfaqjes së John Colton në 1923. 1928. Performanca e Crawford ishte e panjohur dhe filmi nuk pati sukses. [62] Pavarësisht nga dështimi i Rain, në 1932, numri i parë i Top Ten Staking Money Staking Anketa e vendosi Crawford të tretin për nga popullariteti në arka, pas vetëm Marie Dressler dhe Janet Gaynor. Ajo mbeti në listë për disa vitet e ardhshme, duke u shfaqur për herë të fundit në të në 1936. Në maj 1933, Crawford u divorcua nga Fairbanks duke përmendur "mizori të rëndë mendore". Crawford pretendoi se Fairbanks kishte "një qëndrim xheloz dhe të dyshimtë" ndaj miqve të saj dhe se ata kishin "debate të forta për temat më të parëndësishme" që zgjasnin "deri natën".

Joan Crawford

Pas divorcit, ajo u bashkua përsëri me Clark Gable, së bashku me Franchot Tone dhe Fred Astaire, në hitin Dancing Lady (1933), në të cilin ajo mori faturimin më të lartë. Ajo më pas luajti rolin e titullit në Sadie McKee (1934), përkrah Tone dhe Gene Raymond. Ajo u shoqërua me Gable për herë të pestë në Chained (1934), dhe për herë të gjashtë në Forsaking All Other (1934). Filmat e Crawford të kësaj epoke ishin disa nga filmat më të njohur dhe me fitimin më të lartë të mesit të viteve 1930.

Joan Crawford dhe Wallace Beery ne filmin Grand Hotel (1932)

Në vitin 1935, Crawford u martua me Franchot Tone, një aktor skenik nga Nju Jorku i cili planifikoi të përdorte fitimet e tij të filmit për të financuar grupin e tij teatror. Çifti ndërtoi një teatër të vogël në shtëpinë e Brentwood të Crawford dhe vendosi prodhime të shfaqjeve klasike për grupe të zgjedhura miqsh që jetonin në zonën e njohur të Brentwood si Clark Gable dhe Charley Chase. Tone dhe Crawford për herë të parë ishin shfaqur së bashku në Today We Live (1933), por Crawford ishte hezitues për të hyrë në një romancë tjetër kaq shpejt pas ndarjes së saj nga Fairbanks.

Para dhe gjatë martesës së tyre, Crawford punoi për të promovuar karrierën e Tones në Hollywood, por ai nuk ishte i interesuar të ishte një yll, në fund të fundit dëshironte të ishte thjesht një aktor, dhe Crawford e lodhi këtë përpjekje. Gjatë martesës së tyre ata u përpoqën në dy raste të veçanta për fëmijë, që të dy përfunduan në abort. Toni dyshohet se filloi të pijë dhe u bë fizikisht abuziv. Ajo bëri kërkesë për divorc, e cila u dha në 1939. [68] Crawford dhe Tone më vonë rindërtuan miqësinë e tyre, dhe Tone madje propozoi në 1964 që ata të martoheshin përsëri. Kur vdiq në 1968, Crawford rregulloi që ai të digjej dhe hiri i tij të shpërndahej në Liqenet Muskoka, Kanada.

Crawford vazhdoi mbretërimin e saj si një aktore e famshme e filmave edhe në mes të viteve 1930. No More Ladies (1935) luajti bashkë me Robert Montgomery dhe burrin e atëhershëm Franchot Tone, dhe ishte një sukses. Crawford ishte lutur prej kohësh me kokën e MGM Louis B. Mayer për ta hedhur në role më dramatike, dhe megjithëse ishte i gatshëm, ai e hodhi atë në dramën e sofistikuar komedi Unë jetoj jetën time (1935), drejtuar nga WS Van Dyke, dhe ajo u prit mirë nga kritikët.

Ajo tjetër luajti në filmin The Gorgeous Hussy (1936), përballë Robert Taylor dhe Lionel Barrymore, si dhe Tone. Ishte një sukses kritik dhe i suksesshëm dhe u bë një nga hitet më të mëdha të Crawford të dekadës. Dashuria në arrati (1936), një komedi romantike e drejtuar nga W. S. Van Dyke, ishte filmi i saj i shtatë me protagonist Clark Gable.

"Helmi Box Office"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse Crawford mbeti një aktore e respektuar e MGM, dhe filmat e saj ende fituan fitime, popullariteti i saj ra në fund të viteve 1930. Në vitin 1937, Crawford u shpall "Mbretëresha e Filmit" e parë nga revista Life. Ajo papritur ra nga vendi i shtatë në vendin e gjashtëmbëdhjetë në arka atë vit, dhe popullariteti i saj publik gjithashtu filloi të zbehej. Komedia-drama The Last of Mrs. Cheyney (1937) e Richard Boleslawski e bashkoi atë përballë William Powell në çiftimin e tyre të vetëm në ekran. Filmi ishte gjithashtu suksesi i fundit i Boxing-ut të Crawford para fillimit të periudhës së saj të "helmit në arka".

Ajo luajti bashkë me Franchot Tone për herë të shtatë - dhe të fundit - në Nusja u vesh me të Kuqe (1937). Filmi në përgjithësi u vlerësua në mënyrë të pafavorshme nga shumica e kritikëve. Ai gjithashtu bëri një humbje financiare, duke u bërë një nga dështimet më të mëdha të MGM të vitit. Manekin, bashkë-protagonist Spencer Tracy, i lëshuar gjithashtu në 1937 bëri, siç deklaroi New York Times, "rivendosjen e Crawford në fronin e saj si mbretëresha e vajzave që punojnë".

Më 3 maj 1938, Crawford - së bashku me Greta Garbo, Norma Shearer, Luise Rainer, John Barrymore, Katharine Hepburn, Fred Astaire, Dolores del Río dhe të tjerë - u emërua "Box Office Poison" në një letër të hapur në Film të Pavarur Gazeta u paraqit nga Harry Brandt, president i Shoqatës së Pavarur të Pronarëve të Teatrit në Amerikë. Brandt deklaroi se ndërsa këta yje kishin aftësi dramatike "të padiskutueshme", pagat e tyre të larta nuk reflektonin në shitjet e biletave të tyre, duke dëmtuar kështu ekspozuesit e filmit të përfshirë. Filmi vijues i Crawford, The Shining Hour (1938), me bashkë-yjet Margaret Sullavan dhe Melvyn Douglas, u prit mirë nga kritikët, por ishte një hap i zyrave të arkës.

Ajo bëri një rikthim në 1939 me rolin e saj si shkatërrues i shtëpisë Crystal Allen në The Women, përkundër nemesis së saj profesionale, Norma Shearer. Një vit më vonë, ajo luajti kundër tipit në rolin joshës të Julie në Strange Cargo (1940), filmi i saj i tetë - dhe i fundit me Clark Gable. Ajo më vonë luajti si një shantazhuese e shpërfytyruar në fytyrën e A Woman's Face (1941), një xhirim i filmit suedez En kvinnas ansikte që kishte interpretuar Ingrid Bergman në rolin kryesor tre vjet më parë. Ndërsa filmi ishte vetëm një sukses i moderuar në arka, performanca e Crawford u përshëndet nga shumë kritikë.

Crawford adoptoi fëmijën e saj të parë, një vajzë, në 1940. Për shkak se ishte beqare, ligji i Kalifornisë e ndaloi atë të birësonte brenda shtetit; kështu, ajo rregulloi birësimin përmes një agjencie në Las Vegas. Fëmija quhej përkohësisht Joan, derisa Crawford ndryshoi emrin e saj në Christina. Crawford u martua me aktorin Phillip Terry më 21 korrik 1942,  pas një martese gjashtë-mujore.  Së bashku, çifti miratoi një djalë të cilin ata e quajtën Christopher, por nëna e tij e lindjes rimori fëmijën. Çifti adoptoi një djalë tjetër, të cilin e quajtën Phillip Terry, Jr. Pas përfundimit të martesës në 1946, Crawford ndryshoi emrin e fëmijës në Christopher Crawford.

Pas 18 vitesh, kontrata e Crawford me MGM u ndërpre me pëlqimin e ndërsjellë më 29 qershor 1943. Në vend të filmit të fundit që kishte mbetur nën kontratën e saj, MGM e bleu atë për 100,000 dollarë.

Levizja per ne Warner Bross[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për 500,000 dollarë, Crawford nënshkroi me Warner Bros për një marrëveshje me tre filma dhe u vendos në listën e pagave më 1 korrik 1943. Filmi i saj i parë për studion ishte Hollywood Canteen (1944), një film i të gjitha yjeve që forcon moralin e bashkoi atë me disa yje të tjerë të lartë të filmit në atë kohë. Crawford tha se një nga arsyet kryesore që ajo nënshkroi me Warner Bros ishte sepse ajo dëshironte të luante personazhin "Mattie" në një version filmi të propozuar të vitit 1944 të romanit të Edith Wharton, Ethan Frome (1911).

Ajo donte të luante rolin kryesor në Mildred Pierce (1945), por Bette Davis ishte zgjedhja e parë e studios. Sidoqoftë, Davis e ktheu rolin. Regjisori Michael Curtiz nuk donte që Crawford të luante rolin dhe ai në vend të kësaj loboi për hedhjen e zgjedhjeve të Barbara Stanwyck. Warner Bros. sfidoi Curtiz dhe luajti Crawford në film. Gjatë gjithë produksionit të filmit, Curtiz kritikoi Crawford. "Ajo vjen këtu me ajrin e saj të kapelës së lartë dhe pads e saj të ndyrë të shpatullave ... Pse duhet ta harxhoj kohën time duke drejtuar një të shkuar?" Curtiz kërkoi që Crawford të provonte përshtatshmërinë e saj duke bërë një test në ekran; ajo pranoi. Pas provës, Curtiz ra dakord për hedhjen e Crawford. Pajisjet e kostumeve filluan të filmonin afërsisht kur Curtiz dyshoi Crawford se kishte veshur pads dhe ai vazhdoi të shqyejë pjesën e sipërme të veshjes së saj. Ajo tha "Fatmirësisht isha veshur me një sytjena." Mildred Pierce ishte një sukses i jashtëzakonshëm kritik dhe komercial. Ajo mishëronte stilin e harlisur vizual dhe ndjeshmërinë e noir të filmit të zierë që përcaktoi filmat e Warner Bros të fundit të dyzetave. Crawford fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë në një rol kryesor.

Suksesi i Mildred Pierce ringjalli karrierën e filmit të Crawford. Për disa vjet, ajo luajti në atë që u quajt "një seri melodramash të klasit të parë". Filmi i saj i ardhshëm ishte Humoresque (1946), me protagonist John Garfield, një dramë romantike për një lidhje dashurie midis një gruaje të moshuar dhe një burri të ri. Ajo luajti së bashku me Van Heflin në Possessed (1947), për të cilën mori një nominim të dytë për Çmimin e Akademisë. Në Daisy Kenyon (1947), ajo u shfaq përballë Dana Andrews dhe Henry Fonda, dhe në Flamingo Road (1949), karakteri i saj ka një grindje përfundimisht vdekjeprurëse me një sherif jugor të korruptuar të luajtur nga Sydney Greenstreet. Ajo bëri një kameo në It's a Great Feeling (1949), duke u argëtuar në imazhin e saj në ekran. Në vitin 1950, ajo luajti në filmin noir The Damned Don't Cry dhe në melodramën Harriet Craig.

Në 1947, Crawford adoptoi edhe dy fëmijë të tjerë, të cilët i quajti Cindy dhe Cathy. Fëmijët u birësuan nga Shoqata e Shtëpisë së Fëmijëve në Tenesi, një njësi jetimore / trafikimi i fëmijëve, e operuar nga Georgia Tann, një burim i përdorur nga shumë yje të Hollywood-it pa fëmijë për të birësuar derisa zbulimi dhe vdekja e Tann shpërtheu në turp në 1952. Pas përfundimit të This Woman Is Dangerous (1952), një film Crawford e quajti atë "më të keqen", ajo kërkoi të lirohej nga kontrata e saj për Warner Bros. Në këtë kohë, ajo ndjeu se Warners po humbteJinteresin për të për shkak të "skenarëve të dobët, burrave të dobët kryesorë dhe kameramanëve të paaftë", kështu që vendosi se ishte koha të lëvizte. Më vonë ne këte vit, ajo mori nominimin e saj të tretë - dhe të fundit - për Çmimin e Akademisë për Frika e Papritur për RKO Radio Pictures.

Radio dhe televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crawford punoi ne serialin radiofonik The Screen Guild Theater me 8 Janar 1939 Lajme te mira; Foshnjë, transmetuar më 2 mars 1940, në dritat e Arch Oboler; Fjala për Teatrin e Gjithkush (1941); I lidhur me zinxhirë në Teatrin e Radios Lux, dhe Dokumenti i Norman Corwin A / 777 (1948). Ajo u shfaq në episodet e serive televizive antologji në vitet 1950 dhe, në 1959, bëri një pilot për The Joan Crawford Show.

Al Steele dhe kompania Pepsi-Kola[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crawford u martua me burrin e katërt - dhe të fundit -, Alfred Steele, në Hotel Flamingo në Las Vegas më 10 maj 1955. Crawford dhe Steele u takuan në një parti në vitin 1950, kur Steele ishte një ekzekutiv në PepsiCo. Ata rinovuan njohjen e tyre në një parti të Vitit të Ri në 1954. Në atë kohë, Steele ishte bërë president i Pepsi-Cola. Ai më vonë u emërua kryetar i bordit dhe CEO i Pepsi-Cola. Crawford udhëtoi gjerësisht në emër të Pepsi pas martesës. Ajo vlerësoi se udhëtoi mbi 100,000 milje për kompaninë.

Steele vdiq nga një sulm në zemër në Prill 1959. Crawford fillimisht u këshillua që shërbimet e saj nuk kërkoheshin më. Pasi ajo i tregoi historinë Louella Parsons, Pepsi ndryshoi pozicionin e saj dhe Crawford u zgjodh për të mbushur vendin e lirë në bordin e drejtorëve.

Crawford mori çmimin e gjashtë vjetor "Pally Award", i cili ishte në formën e një shishe Pepsi prej bronzi. Ajo iu dha punonjësit duke dhënë kontributin më të rëndësishëm në shitjet e ndërmarrjeve. Në 1973, Crawford u detyrua të tërhiqej nga kompania me urdhër të ekzekutivit të kompanisë Don Kendall, të cilit Crawford i ishte referuar për vite me radhë si "Fang"

Karriera e mevonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas performancës së saj të nominuar për Çmimin e Akademisë në Frika e papritur e vitit 1952, Crawford vazhdoi të punonte në mënyrë të qëndrueshme gjatë pjesës tjetër të dekadës. Pas një mungese 10-vjeçare nga MGM, ajo u kthye në atë studio për të luajtur në Torch Song (1953), një dramë muzikore që përqendrohej në jetën e një ylli skenik të kërkuar, i cili dashurohet me një pianist të verbër, të luajtur nga Michael Wilding. Edhe pse filmi u reklamua shumë si rikthimi kryesor i Crawford, ai ishte një dështim kritik dhe financiar, i njohur sot për apelin e tij në kamp. Në vitin 1954, ajo luajti në Johnny Guitar, një klasik kult i drejtuar nga Nicholas Ray, duke interpretuar bashkë Sterling Hayden dhe Mercedes McCambridge. Ajo gjithashtu luajti në Femra në Plazh (1955) me Jeff Chandler dhe në Mbretëresha Bee (1955), së bashku me John Ireland. Vitin pasues, ajo luajti përballë një Cliff Robertson të ri në Gjethet e Vjeshtës (1956) dhe filmoi një rol kryesor në The Story of Esther Costello (1957), me bashkë-rolin e Rossano Brazzi. Crawford, i cili kishte mbetur gati pa para pas vdekjes së Alfred Steele, [86] pranoi një rol të vogël në The Best of Everything (1959). Edhe pse nuk ishte ylli i filmit, ajo mori vlerësime pozitive. Crawford më vonë e quajti rolin si një nga të preferuarat e saj personale. Deri në vitin 1961, Joan Crawford ishte edhe njëherë makineria e saj e reklamës, me një skenar të ri, "Whatever Happened to Baby Jane?", Dërguar nga Robert Aldrich.

Crawford luajti si Blanche Hudson, një ish-yll i filmave të moshuar me aftësi të kufizuara, i cili jeton me frikën e motrës së saj psikotike Jane, në trillerin psikologjik shumë të suksesshëm What Ever Happened to Baby Jane? (1962) Pavarësisht tensioneve të hershme të aktoreve, Crawford thuhet se sugjeroi Bette Davis për rolin e Jane. Të dy yjet pohuan publikisht se nuk kishte grindje mes tyre. Regjisori, Robert Aldrich, duke nxitur thashethemet e reklamave, shpjegoi se Davis dhe Crawford ishin të vetëdijshëm se sa i rëndësishëm ishte filmi për karrierën e tyre përkatëse dhe komentoi, "propershtë me vend të thuhet se ata vërtet urrenin njëri-tjetrin, por ata u sollën absolutisht në mënyrë perfekte. "[88]

Pas përfundimit të xhirimeve, komentet e tyre publike kundër njëri-tjetrit e çuan armiqësinë e tyre në një grindje të përjetshme. Filmi pati një sukses të madh, duke rikuperuar kostot e tij brenda njëmbëdhjetë ditëve nga dalja në të gjithë vendin, duke ringjallur karrierën e Davis dhe Crawford. Davis u nominua për një Academy Award për interpretimin e saj si Jane Hudson. Crawford kontaktoi secilin nga të nominuarit e tjerë për Oskar në këtë kategori (Katharine Hepburn, Lee Remick, Geraldine Page dhe Anne Bancroft, të gjitha aktore me bazë në Bregun Lindor), për t'i bërë të ditur se nëse nuk mund të merrnin pjesë në ceremoni, ajo do të ishte e lumtur të pranojnë Oskarin në emër të tyre; të gjithë ranë dakord. Të dy Davis dhe Crawford ishin në prapaskenë - Crawford kishte prezantuar regjisorin më të mirë - kur Anne Bancroft në mungesë u shpall fituese dhe Crawford pranoi çmimin në emër të saj. Davis pretendoi për pjesën tjetër të jetës së saj se Crawford kishte bërë fushatë kundër saj, një akuzë që Crawford e mohoi.

Po atë vit, Crawford luajti si Lucy Harbin në misterin e tmerrit të Uilliam Kalasë Strait-Jacket (1964). Robert Aldrich luajti Crawford dhe Davis në Hush ... Hush, Charlotte e ëmbël (1964). Pas një fushate të pretenduar ngacmimi nga Davis në vendndodhjen në Luiziana, Crawford u kthye në Hollywood duke hyrë në një spital. Pas një mungese të zgjatur, gjatë së cilës Crawford u akuzua për trillime të sëmundjes, Aldrich u detyrua ta zëvendësonte atë me Olivia de Havilland. Crawford, i cili ishte shkatërruar, tha "Unë dëgjova lajmin e zëvendësimit tim në radio, duke qëndruar i shtrirë në shtratin tim të spitalit ... Unë qava për nëntë orë." Crawford ushqeu mëri kundër Davis dhe Aldrich për pjesën tjetër të jetës së saj , duke thënë për Aldrich, "Ai është një njeri që i pëlqen gjërat e liga, të tmerrshme, të ndyra", të cilave Aldrich u përgjigj "Nëse këpuca përshtatet, vishja atë, dhe unë jam shumë e dashur për Miss Crawford". Pavarësisht se u zëvendësua, pamjet e shkurtra të Crawford e bënë atë në film kur ajo shihet e ulur në një taksi në një goditje të gjerë.

Joan Crawford ne nje episod te Night Gallery (1969)

Në vitin 1965, ajo luajti Amy Nelson në I Saw What You Did, një tjetër automjet i William Castle. Ajo luajti si Monica Rivers në filmerman Cohen-tmerri, Berserk! (1967) Pas publikimit të filmit, Crawford luajti si vetja në The Lucy Show. Episodi, "Lucy dhe Ylli i Humbur", për herë të parë u transmetua në 26 Shkurt 1968. Crawford u përpoq shumë gjatë provave dhe piu shumë në skenë, ylli kryesor i serialit Lucille Ball për të sugjeruar ta zëvendësonte atë me Gloria Swanson. Sidoqoftë, Crawford ishte e përsosur me shkronja ditën e shfaqjes, e cila përfshinte vallëzimin e Charleston dhe mori dy ovacione nga audienca e studios.

Në tetor 1968, vajza 29-vjeçare e Crawford, Christina (e cila në atë kohë po vepronte në New York në telenovelën The Secret Storm), kishte nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor për një tumor të vezoreve të këputur. Përkundër faktit se karakteri i Christina ishte një 28-vjeçar, dhe Crawford ishte në të gjashtëdhjetat e saj, Crawford ofron të luante rolin e saj derisa Christina të kthehej mjaft mirë, për të cilën producentja Gloria Monty u pajtua me gatishmëri.

Paraqitja e Crawford në filmin televiziv 1969 Galeria e Natës (e cila shërbeu si pilot i serialit që pasoi) shënoi një nga punët më të hershme të regjisorit të Steven Spielberg. Crawford bëri një paraqitje kameo si vetë në episodin e parë të The Tim Conway Show, i cili u transmetua më 30 janar 1970. Ajo luajti në ekranin e madh një herë të fundit, duke luajtur Dr. Brockton në filmin horror të trillimit shkencor të Herman Cohen Trog (1970) , duke rrumbullakuar një karrierë që përfshin 45 vjet dhe më shumë se 80 filma. Crawford bëri edhe tre paraqitje në televizion, duke përfshirë një si Stephanie White në një episod të vitit 1970 ("The Nightmare") të The Virginian dhe si Joan Fairchild (shfaqja e saj dramatike përfundimtare) në një episod të vitit 1972 ("Dear Joan: We're Going to Scare Ti deri në vdekje ") të Shqisës së Gjashtë

Vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1970, Crawford iu dha Çmimi Cecil B. DeMille nga John Wayne në Golden Globes, i cili u transmetua nga Coconut Grove në Hotel Ambasador në Los Anxhelos. Ajo gjithashtu foli në Kolegjin Stephens, ku kishte qenë studente për dy muaj në 1922.

Crawford publikoi autobiografinë e saj, Një Portret i Joan, bashkë-shkruar me Jane Kesner Ardmore, në 1962 përmes Doubleday. Libri tjetër i Crawford, Rruga ime e jetës, u botua në 1971 nga Simon & Schuster. Ata që prisnin një tregim të egër ishin të zhgënjyer, megjithëse mënyrat e përpikta të Crawford u zbuluan në këshillat e saj për pastrimin, veshjet, stërvitjen dhe madje edhe ruajtjen e ushqimit. Pas vdekjes së saj, fotografitë e John F. Kennedy (për të cilin ajo kishte votuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 1960) u gjetën në banesën e saj.

Në shtator 1973, Crawford u zhvendos nga apartamenti 22-G në një apartament më të vogël në vendin fqinj, 22-H, në Imperial House, 150 East 69th Street. Dalja e saj e fundit në publik u bë në 23 Shtator 1974, në një parti libri bashkë me miken e saj të vjetër Rosalind Russell në New York's Rainbow Room. Russell në atë kohë vuante nga kanceri i gjirit dhe artriti. Kur Crawford pa fotot joshëse që u shfaqën në gazeta ditën tjetër, ajo tha "Nëse kështu dukem, atëherë ata nuk do të më shohin më." Crawford anuloi të gjitha paraqitjet publike, filloi të refuzonte intervistat dhe e la atë apartament gjithnjë e më pak. Problemet dentare, përfshirë operacionin që e la atë të kishte nevojë për kujdes infermieror gjatë gjithë ditës, e munduan atë nga 1972 deri në mes të 1975. Ndërsa ishte në antibiotikë për këtë problem në tetor 1974, pirja e saj bëri që ajo të kalonte jashtë, të rrëshqiste dhe të godiste fytyrën. Pavarësisht nëse ishte kjo incident apo kthimi i saj në fe, Christian Science, ajo e la pirjen në 1974

Vdekja dhe trashegimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 maj 1977, Crawford dhuroi Shih Tzun e saj, Princeshën Lotus Blossom, sepse ajo ishte shumë e dobët për të vazhduar të kujdeset për të. Crawford vdiq më 10 maj 1977, në banesën e saj në Lenox Hill, New York City, nga një infarkt miokardi (sulm në zemër). [101] Një varrim u zhvillua në Campbell Funeral Home, New York, më 13 maj 1977. Në testamentin e saj, i cili u nënshkrua më 28 tetor 1976, Crawford u la trashëgim dy fëmijëve të saj më të vegjël, Cindy dhe Cathy, 77.500 dollarë secili nga pasuria e saj prej 2 milion dollarësh .

Ajo në mënyrë të qartë i trashëgoi dy më të mëdhenjtë, Christina dhe Christopher: "Itshtë qëllimi im të mos bëj asnjë parashikim këtu për djalin tim, Christopher ose vajzën time, Christina, për arsye që janë të njohura prej tyre". Të dy ata kundërshtuan testamentin dhe morën një zgjidhje prej 55,000 $. Ajo gjithashtu nuk i la trashëgim asgjë mbesës së saj, Joan Lowe (1933–1999; lindi Joan Crawford LeSueur, fëmija i vetëm i vëllait të saj të larguar, Hal). Crawford u la para para bamirësive të saj të preferuara: USO të Nju Jorkut, Shtëpinë dhe Spitalin e Motion Picture & Television Country, Shoqatën Amerikane të Kancerit, Shoqatën e Distrofisë Muskulare, Shoqatën Amerikane të Zemrës dhe Shkollën Wiltwyck për Djem. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo ishte anëtare e Shërbimeve Vullnetare të Grave Amerikane. Një shërbim përkujtimor u mbajt për Crawford në Kisha Unitare e All Souls në Lexington Avenue në Nju Jork më 16 maj 1977. Të pranishëm ishin shoqja për një kohë të gjatë Myrna Loy dhe bashkë-yjet Geraldine Brooks dhe Cliff Robertson, të cilët dhanë lavdërime; Pearl Bailey këndoi "Ai do të kuptojë". Një tjetër shërbim përkujtimor, i organizuar nga George Cukor, u mbajt më 24 qershor në Teatrin Samuel Goldwyn në Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit në Beverly Hills, Kaliforni. Crawford u kremtua, dhe hiri i saj u vendos në një kriptë me burrin e saj të katërt dhe të fundit, Alfred Steele, në Varrezat Ferncliff, Hartsdale, New York.

Gjurmët e dorës dhe gjurmët e këmbëve të Joan Crawford janë përjetësuar në ndërtesat e para te Teatrit Kinez të Grauman në Hollywood. [106] Ajo ka një yll në Hollywood Walk of Fame, në 1752 Vine Street, për kontributet e saj në industrinë e filmave. Playboy renditi Crawford si # 84 të "100 grave më seksi të shekullit të 20-të". Në 1999, Crawford u votua gjithashtu si ylli i dhjetë më i madh i kinemasë klasike amerikane nga Instituti Amerikan i Filmit.

Crawford gjithashtu ka tërhequr një ndjekës në komunitetin homoseksual. Në Joan Crawford: Biografia Thelbësore, autori shpjegon se Crawford u bën thirrje shumë burrave homoseksualë sepse ata simpatizojnë me luftën e saj për sukses si në industrinë e argëtimit ashtu edhe në jetën e saj personale.

Mommie Dearest (Te dashures nene)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 1978, Christina Crawford publikoi Mommie Dearest, e cila përmbante akuza se nëna e saj e ndjerë birësuese ishte abuzive emocionale dhe fizikisht ndaj Christina dhe vëllait të saj Christopher sepse ajo zgjodhi famën dhe karrierën e saj mbi prindërinë.

Shumë nga miqtë dhe bashkëpunëtorët e Crawford, përfshirë Van Johnson, Ann Blyth, Myrna Loy, Katharine Hepburn, Cesar Romero, Gary Gray, Douglas Fairbanks Jr. (burri i parë i Crawford) dhe dy vajzat e tjera të Crawford, Cathy dhe Cindy, denoncuan. libri, duke mohuar kategorikisht çdo abuzim. Të tjerët, përfshirë Helen Hayes, James MacArthur (djali i Hayes), June Allyson, dhe Vincent Sherman deklaruan se kishin parë ndonjë formë të sjelljes abuzive.

Mommie Dearest u bë një nga shitjet më të mira dhe u bë në filmin 1981 Mommie Dearest, me protagonist Faye Dunaway si Crawford

Ne kulture te famshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografitë e Crawford u përdorën në albumin e artit të albumit The Rolling Stones album Exile on Main St. (1972).

Katër vjet pas vdekjes së saj, Blue Öyster Cult lëshoi ​​këngën "Joan Crawford" si pjesë e albumit të tyre Zjarri me Origjinë të Panjohur (1981).

Grindja e pretenduar midis Crawford dhe Bette Davis përshkruhet në librin 1989 Bette and Joan: The Divine Feud. U nxit nga konkurrenca për rolet e filmit, Çmimet e Akademisë dhe Franchot Tone (burri i dytë i Joan Crawford), i cili ishte bashkë-ylli i Davis në "Dangerous" i vitit 1935.

Rivaliteti Crawford-Davis është tema e sezonit të parë 2017 të serisë televizive Feud, frymëzuar nga libri dhe me titra Bette dhe Joan. Crawford luhet nga Jessica Lange, dhe Davis luhet nga Susan Sarandon. Në 2018, transmetimi / transmetimi i serialit u ndalua me urdhër përmbajtjeje nga gjykatat e ulëta të Kalifornisë derisa Olivia de Havilland të dëgjohej nga Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara nëse prodhuesit kishin të drejtë të përdornin ngjashmërinë e saj (luajtur nga Catherine Zeta-Jones) pa leje pavarësisht se ajo është një figurë publike. Në janar 2019, Gjykata e Lartë refuzoi të dëgjonte çështjen. ​Seritë transmetohen në Amazon.