Joe Louis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joseph Louis Barrow

Joe Louis by van Vechten.jpg

Emri: Joe
Mbiemri: Louis
Lindi më: 13 maj, 1914
Vendlindja: Lafayette, ShBA
Vdiq më: 12 prill, 1981
Profesioni: Boksier

Joe Louis, (emri i lindjes: Joseph Louis Barrow), njohur edhe si The Brown Bomber (lexo: Dhe Brovn Bomber, Bombarderi ngjyrë Kafe) lindi më 13 maj të vitit 1914Lafayette, ShBA dhe vdiq në moshën 66 vjeçare më 12 prill të vitit 1981, ishte boksier amerikan i kategorisë së rëndë.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joe Louis boksoi gjatë viteve 1934 - 1951 dhe arriti të mbetet edhe sot boksieri i dytë më i mirë i tëgjitha kohërave duke arritur 1577 pikë nga 72 takime ku arriti 69 fitore (55 me nokaut) dhe 3 humbje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]