Johan Tarçullovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Johan Tarçullovski bashkëpuntor i ish-ministrit të punëve të brendëshme të Maqedonis, u bë i njohur për opinionin shqiptar dhe botërorë, sidomos pas dënimit të tij nga Gjykata e Hagës me 12 vite burgë për 6 vrasje, thyerje të ligjeve të luftës, torturë dhe shkatërrim të pasurisë.[1]

Tarçullovski ishte bashkëpuntor i ngusht i ish-ministrit maqedonas Lube Boshkovski dhe nga gjykata ndërkobëare ishin akuzuar që të dy për krime ndaj njerzimit. Përderi sa Boshkovski, u lirua nga aktakuza, Tarçullovski u dënua me 12 vite burg.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amza Shekulli Haga shpall të pafajshëm Boshkovskin[lidhje e thyer]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]