Johann Friedrich Böttger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johann Friedrich Böttger

Johann Friedrich Böttger lindi më 4 shkurt 1682 në Schleiz, Gjermani dhe vdiq më 13 mars 1719 në Dresden. Ishte alkimist gjerman. Ai së bashku me Ehrenfried Walther von Tschirnhaus është zbuluesi i porcelanit europian.