John Couch Adams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
John Couch Adams

John Couch Adams, (lexo: Xhon Kouç Adams), lindi më 5 qershor të vitit 1819Lindcot, ShBA dhe vdiq më 21 janar të vitit 1892Kembrixh, Angli, ishte shkencëtar britanik.

Pas studimeve në kolegjin "St. John´s" në Kembrixh punoi si astronom dhe më 1858 u emërua profesor i gjeometrisë dhe astronomisë në Kembrixh. Pas analizës matematikore të pengesave të lëvizjeve të Uranit, më 1845 zbuloi planetin Neptun.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.