John Denver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

John Denver ishte këngëtar i njohur amerikan, lindi më 31 dhjetor të vitit 1943 dhe vdiq më 12 tetor të vitit 1997 në një aksident duke pilotuar një aeroplan të vogël personal.

Motivet e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Denver i ka kënduar shumë natyrës dhe mjedisit. Mund të quhet edhe këngetar i zhanrit country music.

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga këngët më të famshme të tij ka qenë "Take me home country road"

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.