Jokkmokks-Jokke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bengt Simon Jokkmokks-Jokke Djupbäck (25 maj 1915 - 15 qershor 1998) ishte këngëtarë dhe kompozitor suedezë. Ai ishte këngëtarë i sukseshëm gjatë viteve 1960 dhe 1970-tave. Ai udhëtoi në Stokholm, ku filloi karrierën e tij si muzikant në vitin 1954 dhe në njëjtin kohë shoku i tij i'a jepi pseudonimin si Jokkmokks-Jokke.[1] Jokkmokks-Jokke kurrë nuk u pagëzuar, por gjatë jetës së tij ishte aktiv në kishë dhe ka bërë shumë bamirësi. Ai u varros në Vuollerim në njëjtin varrezë me Hildur Djupbäck, të cilët ishin të martuar që nga viti 1939.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1967 – Jokkmokks-Jokke
 • 1971 – Tillbaka till min hembygd
 • 1972 – Jag en vandringsman är
 • 1972 – Stränga din lyra
 • 1974 – Vildmarken sjunger
 • 1975 – Jerusalem
 • 1977 – Jokkmokks-Jokkes 16 bästa
 • 1978 – Delad glädje är dubbel glädje
 • 1984 – Vägen hem (së bashku me Hildur Djupbäck)
 • 1985 – Norrland du sköna (së bashku me Hildur Djupbäck)
 • 1986 – God Jul (së bashku me Hildur Djupbäck)
 • 1990 – Rallarsving
 • 1994 – Fåraherden
 • 2003 – Musik vi minns

Muzikë në filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1966 – Åsa-Nisse i raketform
 • 1966 – Trettio pinnar muck

Rolet në filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1966 – Trettio pinnar muck
 • 1966 – Åsa-Nisse i raketform
 • 1969 – Åsa-Nisse i rekordform

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]