Joko Widodo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Widodo në 2018.

Joko Widodo (i lindur më 21 qershor 1961), i njohur edhe si Jokowi, është një politikan dhe biznesmen indonezian i cili është presidenti i 7 -të dhe aktual i Indonezisë. Zgjedhur në korrik 2014 si presidenti i parë që nuk vinte nga një prapavijë elitare politike apo ushtarake, ai më parë ishte Kryetar i Bashkisë së Surakarta nga 2005 në 2012 dhe Guvernator i Xhakartës nga 2012 në 2014. Para karrierës së tij politike, ai ishte një industrialist dhe biznesmen