Jordi Escura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jordi Escura Aixàs
Jordi Escura.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëJordi Escura Aixas
Data e lindjes19 prill 1980
Vendi i lindjesAndorra la Vella, Andorra
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës
Numri19
Karriera në rini
CE Europa
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997-2001CE Europa
2001-2002FC Andorra
2002-2003FC Ascó
2003-2004CE Europa
2004-2005CFJ Mollerusa
2005-2009FC Benavent
2009-2010CF Balaguer
2010-2013FC Alcarràs
Ekipi kombëtar
1998–2011Andorra65(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jordi Escura Aixas (lindi 19 prill 1980) është futbollistë andorras. Ai ka luajtur në kombëtaren andorrase për 13 vite dhe ka shënuar 65 gola.[1] Escura ka punuar si fizioterapist me skuadrën RCD Espanyol.[2] për dy sezone.

Pas kësaj, ai shkoi në Tajlandë për të punuar me skuadrën Buriram United FC deri në fund të sezonit. Deri në fund të vitit 2015, Escura punonte si profesorë i dy universiteteve: Universitetin e Lleidas dhe Universitetin San Jorge.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mamrud, Roberto. "Andorra - Record International Players." RSSSF, 6 February 2014. http://www.rsssf.com/miscellaneous/escura-intl.html
  2. ^ [1] (Spanjisht)