Joseph Furphy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Joseph Furphy (Irlandisht: Seosamh Ó Foirbhithe; 26 shtator 1843 - 13 shtator 1912) vlerësohet gjerësisht si "Babai i romanit australian". Ai më së shumti ka shkruar nën pseudonimin Tom Collins dhe është më i njohur për romanin e tij “Such is Life” (1903), i vlerësuar si një klasik australian.

Një biografi e plotë e Furphy u shkrua nga autori australian Miles Franklin: Joseph Furphy: Legjenda e një Njeriu dhe Libri i Tij, në vitin 1944.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Furphy lindi në Yering, Victoria, Austali. Babai i tij ishte fillimisht fermer nga Tandragee, Qarku Armagh, Irlanda Veriore i cili emigroi në Australi më 1840.[1] Këtu nuk kishte shkollë në rreth dhe në fillim Joseph ishte arsimuar nga nëna e tij. Librat e vetëm në dispozicion ishin Bibla dhe Shekspiri dhe në moshën shtatë vjeçare Furphy po mësonte tashmë fragmente të secilit nga zemra; ai kurrë nuk i harroi. Rreth vitit 1850 familja u transferua në Kangaroo Ground, Victoria, dhe këtu prindërit e rrethit ndërtuan një shkollë dhe morën një master. Në vitin 1852 ata u zhvendosën përsëri, në Kyneton ku Samuel Furphy filloi biznesin si një tregtar sanë dhe misri. Disa vjet më vonë ai dha me qira një fermë dhe bleu gjithashtu një fabrikë lulishte. Kjo u punua nga Joseph dhe një vëlla dhe të dy u bënë shoferë të motorit kompetent. Në Glenlyon ai u njoh me Leonie Germain, një vajzë me 16 ekstrakte franceze, dhe u martuan më 1866.

Menjëherë pas kësaj, nëna e gruas së tij shkoi në Zelandën e Re dhe Furphy për një kohë të kryer në fermën e saj, por dy vjet më vonë mori një përzgjedhje afër Colbinabbin. Toka u tregua e varfër dhe rreth vitit 1873 ai u shua dhe shpejt pas kësaj bleu një ekip të demave. Ai u bë i prosperuar ndërsa kaluan vitet, por thatësira erdhi dhe ai pati humbje të mëdha. Disa nga demat dhe kuajt e tij vdiqën nga pleuro-pneumonia, dhe më 1884 ai pranoi një pozicion në shkritoren e vëllait të tij JohnShepparton. Atje ai punoi rreth 20 vjet duke bërë shumë lexim dhe shkrim mbrëmjeve.

Vonë në jetën e tij, Furphy u transferua në Australinë Perëndimore për t'u bashkuar me djemtë e tij që kishin krijuar një shkritore hekuri atje. Ai vdiq në Claremont më 13 shtator 1912.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Collins Family History - General Information at freepages.genealogy.rootsweb.com
  • Manning Clark, 'Furphy, Joseph (Tom Collins) (1843 - 1912)', Australian Dictionary of Biography, Volume 8, MUP, 1981, pp 600–602. Retrieved on 28 October 2008
  • Lois Hoffmann 'Joseph Furphy: An annotated checklist of items in periodicals', Australian Literary Studies, University of Queensland; Volume 11 No.3 May 1984
  • John Barnes The Order of Things: A Life of Joseph Furphy Melbourne: Oxford University Press 1990
  • Julian Croft The Life and Opinions of Tom Collins: A Study of the Works of Joseph Furphy St Lucia, Queensland: University of Queensland Press 1991
  • The annotated Such Is Life: being certain extracts from the diary of Tom Collins / by Joseph Furphy ; with an introduction and notes by Frances Devlin-Glass, Robin Eaden, Lois Hoffmann and G.W.Turner; Melbourne: Oxford University Press 1991
  • Bushman and Bookworm: Letters of Joseph Furphy edited by John Barnes and Lois Hoffmann; Melbourne: Oxford University Press 1995