Jovan Jano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jovan Jano
Emri: Jovan
Mbiemri: Jano
Lindi më: 1 Korrik 1949
Vendlindja: Libofshë , Fier
Kombësia: Shqiptare

Jovan Llaqi Jano shkrimtar dhe publicist shqiptar. Ka lindur më 1 Korrik 1949 në Libofshë, Fier. 1963 - 1967 përfundoi shkollën e lartë pedagogjike, në Korçë. 1968 - 1972 përfundoi, fakultetin e shkencave histori - filologji, degët shqiptare. Ka shkruar dhe botuar libra (monografi dhe studime). Është dekoruar për një punë të shkëlqyer në organizimin e veprimtarive pedagogjike, aktiviteteve kulturore dhe aktiviteteve artistike me Urdhrin "Naim Frashëri" të klasës së parë, në vitin 1985 nga Presidiumi i Kuvendit të Republikës Socialiste Popullore të Shqipërisë.

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.