Jump to content

Juanes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Juan Esteban Aristizaban VasquezJuanes është një këngëtar, tekstshkrues, kitarist dhe autor i lindur në Carolina de Principe, Kolumbi në 9 shtator 1972. Konsiderohet një ikonë në botë për shkak të suksesit të tij ndërkombëtare. Filloi të luajë në kitarë që në moshën 7-vjeçare të cilën e mësoi nga babai dhe vëllezërit e tij. Pasioni për instrumentin bëri që ai të mësonte rryma tradicionale muzikore latine si boleros, tango dhe cumbias si dhe ato folklorike kolumbiane si vallenato dhe guasca.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]