Juice WRLD

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jared Higgins (i lindur më 2 dhjetor 1998) i njohur profesionalisht si Juice WRLD, është një rapper amerikan, këngëtar dhe kompozitor nga Calumet Park, Illinois, Chicago Metropolitan Area. Ai është i njohur kryesisht për goditjet e tij, "Të gjitha vajzat janë të njëjta", "Ëndrrat e shndritshme" dhe "Legjendat". Muzika e tij është përshkruar si "emo-prirje dhe zhanër-bending". [4]Jeta e hershme Jared Higgins u lind më 2 dhjetor 1998 në Çikago dhe u rrit në Calumet Park YER, një periferi të qytetit. Më vonë u zhvendos në Homewood, Illinois dhe mori pjesë në Homewood-Flossmoor High School. Prindërit e Higgins u divorcuan kur ai ishte i ri dhe babai i tij e la nënën e tij për ta rritur atë si një nënë e vetme së bashku me një vëlla më të madh.

Nëna e Higgins ishte një kristiane konservatore dhe ndaloi Higginsin të dëgjonte muzikë rap, megjithëse kushërinjtë e tij le të dëgjonin artistë si Gucci Mane, Birdman dhe Lil Wayne. Ai së pari mësoi piano, ndjekur nga kitarë dhe bateri. Higgins filloi të merrte seriozisht raportin në vitin e dytë të shkollës së mesme. [7]

karierë Higgins filloi të zhvillohet si artist në vitin e parë të shkollës së mesme. Pika e tij e parë, "Forever", u lirua në SoundCloud në vitin 2015 nën emrin JuicetheKidd. Pika e tij e parë e prodhuar nga producentja e tij aktuale Nick Mira, "Too Much Cash", u lirua në vitin 2017. [8] Ndërsa lëshonte projekte dhe këngë në SoundCloud, Higgins punonte në një fabrikë për të bërë përpjekje për të krijuar të ardhura për vete, megjithëse u shkarkua brenda dy javësh pasi u gjet i pakënaqur me punën. [9] Pasi u bashkua me kolektivin e internetit, Internet Money, Higgins lëshoi ​​debutimin e tij të plotë EP në 15 qershor 2017 me titull 9 9 9 me këngën "Lucid Dreams" duke dalë dhe duke u rritur Higgins 'pas. [10]

Në dhjetor 2017, Higgins lëshoi ​​tre këngë EP, Nothings Different. PE u paraqit në bloget e shumta hip hop si Lyrical Lemonade [11] e cila ndihmoi në ndjekjen e Higgins-it "Të gjitha vajzat janë të njëjta". Në shkurt të vitit 2018 u lirua një video muzikore e drejtuar nga Cole Bennett. [10] Pas lëshimit të të gjitha vajzave janë videoja e njëjtë, Higgins u nënshkrua në Interscope Records për $ 3,000,000 [12] dhe u shfaq një remix me Lil Uzi Vert. [13] "Të gjitha vajzat janë të njëjta" u vlerësua në mënyrë kritike, duke marrë një emërtim të "Best New Music" nga Pitchfork. [14] Të dyja këto këngë dhe "Dreams Lucid" të lartpërmendur ishin gjithashtu hyrjet e para të Higgins në një tabelë Billboard, duke debutuar në numrin 92 dhe 74 në Billboard Hot 100 respektivisht.

Në maj 2018, "Lucid Dreams" u lirua zyrtarisht si një e vetme dhe i dha një video muzikore. [16] Këngë së shpejti debutuar në numrin 74 në Billboard Hot 100. Që atëherë ka arritur kulmin në numrin tre. [17] Higgins lëshoi ​​albumin e tij të parë në studio më 23 maj 2018 me Goodbye & Good Riddance. [18] Më 19 qershor 2018, Juice WRLD lëshoi ​​një EP me dy këngë të titulluar "Shumë shpejt", në kujtim dhe përkushtim ndaj rapperëve të vdekur Lil Peep dhe XXXTentacion, të cilët u vranë në një rast vrasjesh në lidhje me grabitje një ditë më parë. Kënga "Legjendat" nga ajo PE do të paraqiste debutimin e saj në numrin 65.

Jeta personale Që nga tetori 2017, Higgins jeton në Los Anxhelos.