Justin Godart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Justin Godart (1871-1956), deputet radikal-socialist në Asamblenë kombëtare franceze, i përkushtuar pas të drejtës dhe popujve të shtypur, pati shume përgjegjësi; Zv/Ministër francez i Luftës gjatë Luftës së Parë Botërore, rezistent i shquar në klandestinitet gjatë të dytës, i drejtë mes Kombeve në Yad Vashem, themelues i Ligës Botërore kundër Kancerit si dhe president i Komisionit ndërkombëtar të hetimit në Ballkan për Fondin Carnegie në 1913.

Pikërisht, në këtë cilësi u përfshi në çështjen shqiptare, si mbrojtës i të drejtës së një populli të lënë pas dore, për të jetuar me ballin lartë në mes të popujve të tjerë të Ballkanit. Veprimtaria e Godart në shërbim të së vërtetës për çështjen shqiptare është kapitale...

Autoritetet shqiptare, në vitet '30 e dekoruan me kordonin e madh të Urdhërit të Skënderbeut.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edi Rama facebook