Jump to content

Këlkeza e njollosur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këlkeza e njollosur
-
Arum maculatum
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Alismatales
Familja: Araceae
Grupi: Arum
Arum maculatum

L. , data = 1753, {{{data}}}

Këlkeza e njollosur ( lat. Arum maculatum L. ) ose si i thon ndryshe misër gjarpëri, këlkazë është bimë e familjes Araceae dhe rritet në lartësi 20–40 cm mbi tokë. Këlkeza e njollosur, shërben edhe si bar shërues për disa smundje të Gojës dhe Barkut. Kjo bimë është shum helmuese, për të mos u helmuar duhet marrur një sasi të vogël.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]