Këmisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Këmisha është copë mbuluese e trupit që lahet që në fillim bartej nga shtresat e larta në shoqërinë egjiptiane, greke, romak (Chiton, Tunika).

Nga mesjeta, aty diku nga viti 1200 si ndërrese dhe mbulesë trupi. Forma e njohur për meshkuj, si duket u krijua aty nga shekulli XX. Këmisha e natës (ndërresa) është në përdorim të gjerë që nga shekulli XVIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]