Jump to content

Kështjella Lëvizëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kështjella Lëvizëse është një film fantastik i animuar japonez i vitit 2004, shkruar dhe drejtuar nga Hayao Miyazaki. Filmi është i bazuar lirshëm në romanin me të njëjtin emër të vitit 1986 nga autorja britanike Diana Wynne Jones. Filmi u prodhua nga Toshio Suzuki, u animua nga Studio Ghibli dhe u shpërnda nga Toho. Kastin e zërit japonez e paraqitën Chieko Baisho dhe Takuya Kimura, ndërsa në versionin dublik në anglisht luajtën Jean Simmons, Emily Mortimer, Lauren Bacall, Christian Bale, Josh Hutcherson dhe Billy Crystal.

[Përmbajtja e filmit]

Sophie, një mulliri i ri dhe më e madhja e tre motrave, ndeshet me një magjistar të quajtur Howl gjatë rrugës për të vizituar motrën e saj Lettie. Me t'u kthyer në shtëpi, ajo takon Magjistaren e Mbeturinave e cila e shndërron atë në një grua nëntëdhjetë vjeçare. Duke kërkuar të thyejë mallkimin, Sophie largohet nga shtëpia dhe niset nëpër fshat. Ajo takon një dordolec të gjallë, të cilin e quan "Koka e rrepës". Ai e çon atë në kështjellën lëvizëse të Howl, ku ajo hyn pa ftesë. Më pas ajo takon nxënësin e ri të Howl Markl dhe një demon zjarri të quajtur Calcifer, i cili është burimi i magjisë dhe lëvizjes së kalasë. Kur Howl shfaqet, Sophie njofton se ajo ka "punësuar veten" si një zonjë pastruese. Në të vërtetë, Calcifer bëri një marrëveshje me Sophie për të thyer mallkimin e saj nëse ajo prish lidhjen e tij me Ulërimën

Ndërkohë, kombi i Sofit është kapur në një luftë me një mbretëri fqinje, e cila po kërkon princin e tyre të zhdukur. Mbreti thërret Ulërimën për të luftuar në luftë. Sidoqoftë, Howl vendos ta dërgojë Sophie te Mbreti (me pretendimin se është nëna e tij) për t'i thënë se Howl është shumë frikacak për të luftuar. Para se të niset, ai i jep Sophie një unazë magjepsëse që e çon atë drejt Kalciferit dhe i garanton sigurinë. Sophie takon Suliman, magjistaren e kokës së mbretit, dhe gjithashtu Shtrigën e Mbeturinave, të cilën Suliman e ndëshkon duke zbrazur të gjithë fuqinë e saj dhe duke e kthyer në moshën e saj të vërtetë, atë të një plake të padëmshme. Suliman paralajmëron Sofin se Ulërima do të ketë të njëjtin fat nëse nuk lufton për mbretin. Ulërima më pas mbërrin për të shpëtuar Sofin. Suliman përpiqet ta fusë në kurth duke e kthyer në një përbindësh, por me ndihmën e Sofit ai e mban mend veten dhe mezi shmang vdekjen. Dyshja arratiset së bashku me ish-Magjistaren e Mbeturinave dhe qenin e Sulimanit, Heen. Në ndërkohë, ushtarët nga secila mbretëri hyjnë në shtëpitë e Jenkins dhe Pendragon (pseudonimet e Ulërimës në ato mbretëri). Sidoqoftë, burrat gjejnë vetëm një oborr dhe depo të zbrazët, pasi natyra magjike e kalasë lejon udhëtime midis 4 vendbanimeve të ndara

Sophie mëson se jeta e Howl është disi e lidhur me Kalciferin dhe se Howl është shndërruar në një krijesë të ngjashme me zogun për të ndërhyrë me të dy palët në luftë, por çdo transformim e bën më të vështirë për të që të kthehet në formën njerëzore. Ulërima pastaj e ka kështjellën të lidhur në mënyrë magjike me shtëpinë e Sofit, duke parkuar vetë kështjellën në periferi të qytetit. Disa ditë më vonë, qyteti bombardohet nga avionët e armikut dhe rojtarët e Suliman sulmojnë shtëpinë dhe dyqanin e kapelave të Sophie. Ulërima del për të mbrojtur grupin. Sophie më pas i largon të gjithë nga shtëpia dhe largon Kalciferin nga fireplace, i cili shemb kështjellën. Magjistarja e Mbeturinave kupton që Kalciferi ka zemrën e Ulur dhe kap demonin e zjarrit, duke i dhënë flakën vetes. Sophie panik dhe derdh ujë mbi Magjistare, e cila lë kalcifin. Pjesa tjetër e kalasë ndahet më dysh; Sophie bie në një humnerë dhe ndahet nga grupi.

Duke ndjekur unazën e magjepsur, Sophie endet në një skenë nga e kaluara, ku sheh një Ulërimë të re duke kapur një yll në rënie - Kalcifer - dhe t'i japë zemrën e tij. Sophie u bën thirrje që ta gjejnë në të ardhmen ndërsa ajo teleportohet larg. Ajo kthehet tek e tashmja, gjen Howl, dhe ata bashkohen me të tjerët. Shtriga i kthen zemrën Howl, dhe Sophie e vendos përsëri brenda Howl, duke e ringjallur atë dhe duke liruar Kalciferin, megjithëse ai vendos të qëndrojë. Mallkimi i Sophie është thyer, megjithëse flokët i mbeten të bardha - një simbol për të treguar se të mësuarit dhe pjekurinë e saj nga e gjithë përvoja janë të paprekura. Pasi ajo puth kokën e rrepës në faqe, ai kthehet në formën njerëzore, duke zbuluar se ishte Justin, princi i zhdukur nga mbretëria armike. Ai zbulon se vetëm puthja e dashurisë së tij të vërtetë mund ta thyejë mallkimin. Pasi pa që dashuria e Sofit ishte te Howl, ai menjëherë drejtohet për në shtëpi për të ndërprerë luftën. Suliman, duke parë një glob kristal, vendos gjithashtu t'i japë fund luftës. Dikur më vonë, bombarduesit fluturojnë nën qiellin e errët mbi një fshat të rikuperuar dhe të gjelbër që drejtohet për në një luftë tjetër, ndërsa Sophie, Howl dhe të tjerët udhëtojnë në drejtim të kundërt në një kështjellë të re fluturuese.