Këzëlli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kizill
Кызыл
Qytet
noform
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Stema_figura
Stema e Kizillit
Vendndodhja
Kizill is located in Rusi
Kizill
Kizill

Kizill is located in Republika e Tëvasë
Kizill
Kizill

Koordinatat: 51°43′0″V 94°27′0″L / 51.71667°V 94.45000°L / 51.71667; 94.45000

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Republika e Tëvasë
Kryetari i Bashkisë Vladislav Khovalyg
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 109.918 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1914
Zona Kohore KRAT (UTC+8)
Kodi Postal 667001-667011
Prefiksi +7 39422
Koordinatat 51° 43′ 0″ Veri

94° 27′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mkyzyl.ru

Këzëlli ose Kizili (rusisht : Кызы́л, Kijzijl ; tëvisht : Кызы́л, Këzëll) është kryeqyteti i Republikës së Tuvës, Rusi. Emri i qytetit domethënë "i kuq" në tuvisht, sikur në shumë gjuhë të tjera turkike. Qyteti ka mbi 100 mijë banorë dhe shërbehet prej Aeroportit të Këzëllit.

 Commons: Kyzyl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale