Këzëlli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këzëlli
Кызыл
Qytet
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Monumenti "Qendra e Azisë" në Kizill
Popullsia
 • Gjithsej109,918
{{{postal_code_type}}}
667001-667011
Faqja zyrtarewww.mkyzyl.ru

Këzëlli ose Kizili (rusisht : Кызы́л, Kijzijl ; tëvisht : Кызы́л, Këzëll) është kryeqyteti i Republikës së Tuvës, Rusi. Emri i qytetit domethënë "i kuq" në tuvisht, sikur në shumë gjuhë të tjera turkike. Qyteti ka mbi 100 mijë banorë dhe shërbehet prej Aeroportit të Këzëllit.

 Commons: Kyzyl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale