Kürüm Industrial Gases

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kürüm Industrial Gases
LlojiSh.A.
IndustriaProdhim gaze industriale
Zyrat qendrore,
Shqipëri
ProdhimiOksigjen dhe Azot (lëng ose gaz).
Numri i punëtorëve
59
Faqja e internetitDURRËS KURUM SHIPPING SH.A.

Kürüm Industrial Gases është kompani e specializuar në prodhimin e gazeve industriale Oksigjen dhe Azot. Kompania është pjesë e kompanisë turke Kürüm Holding.

Kurum Oksigjen e cila është kompania e dytë në Shqiperi e marrë nga Kurum Holding nëpërmjet privatizimit/koncesion, që prej vitit 2004 mbulon nevojën e oksigjenit për ndërmarrjen e hekur-çelikut në Elbasan. Kjo fabrikë ka arritur në kapacitet prodhimi 6.400 Nm3/h në vit.

Fabrika e Oksigjenit e cila krahas ndërmarrjeve të Kurum Holding u shërben edhe subjekteve të tjera në Shqiperi. Kurum Oksigjen, 97% të kapacitëtit të prodhimit e ka veçuar per nevojat e uzinës së çelikut ndërsa pjesa tjetër shkon për shitje, për nevoja spitalore ose industriale.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]