KB Peja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
KB PEJA
Emri i plotë KB PEJA
Themeluar 1991
(si KB Peja)
Arena Karagaçi, Pejë
(Kapaciteti: 25000)
Presidenti Flag of Kosovo.svg ....
Trajneri kryesorë Flag of Croatia.svg Daniel Lutz
Liga Super Liga
2012-13 Super Liga, 1
Sezoni aktual

KB Peja, është klub sportiv me seli në Pejë, Kosovë. U themelua në vitin 1991 Palestra kryesore e klubit është Karagaçi, kurse tifozët e klubit njohen si Shqiponjat.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi u themelua ne vitin 1991 me emrin KB Peja, në vitin 2001 kur klubin e bleu Ekrem Lluka dhe e shëndroj ne KB Dukagjini,ndersa në vitin 2005 iu rikthye emri ne KB Peja.. Klubi i tifozeve te KB Peja jane Shqiponjat

Rekorde dhe statistika[redakto | redakto tekstin burimor]

Rivaliteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Rivali me i madh i KB Peja eshte klubi nga kryeqyteti SIGAL Prishtina BC, ku ne finalen e sezonit te fundit 2012-13 KB Peja e mposhti me rezultat te pergjitheshem 3:0

Skuadra aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Albania.svg Endrit Hysenagolli
Flag of Kosovo.svg Drilon Hajrizi
Flag of Albania.svg Gerti Shima
Flag of Kosovo.svg Vigan Radoni
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
Flag of Albania.svg Samir Shaptahovic
Flag of Kosovo.svg Valdet Grapci

Informacione rreth stadiumit[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofet[redakto | redakto tekstin burimor]

Liga vendore dhe Kupat e vendit[redakto | redakto tekstin burimor]

Personeli[redakto | redakto tekstin burimor]

Stafi teknik aktual i KB Peja[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozicioni Emri
Krye-trajner [Daniel Lutz]]
Asistent-trajner [[1]]

Drejtuesit e bordit aktual[redakto | redakto tekstin burimor]

Zyra Emri
President [[2]]
Nenkryetar, [[3]]
Drejtor Gjeneral [[4]]
Drejtor i Pergjithshem [[5]]
Sekretar [[6]]
Manager [[7]]