Jump to content

Kacadreni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kacadreni ♂
Kacadreni ♀
Lucanus cervus

Kacadreni ose siç quhët ndryshë "gredhi", është një insekt që gjendet pranë zonave malore.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipaas ndërtimit trupor insektet e kanë pra trupin e ndarë në : kokë, krahror, bark.

Koka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kokë gjenden dy sy të përbërë,goja me dy nofulla për ushqim (goja ka nofulla të ndryshme në bazë se çka han ai insekt me lëpirje, grimcim etj.), dy antena, dhe në raste të shumta edhe një sy i thjesht.

Krahrori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahrori përbëhet prej tri unazave në çdo unazë ka nga një palë këmbë në dy unazat e fundit ka krah.

Barku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa barkore është e përbërë prej 9-11 unazave jo të barabarta në fund të pjesës barkore insektet kanë edhe vrimën anale.

  • Insektet shumimin e kryejnë në mënyrë seksuale (shumimi është i jashtëm).
  • Frymëmarrja kryhet me bramshi.
  • Qarkullimi i gjakut mundësohet nga zemra .
  • Sistemi nervor është ganglior por shumë i zhvilluar.