Kadrije Nurmambet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kadriye Nurmambet (gjithashtu e shkruar në Tatar të Krimesë si: Qadriye Nurmambet, قادری نرمومبت, Қадрийэ Нурмамбэт dhe në rumunisht si: Cadrie Nurmambet) është një këngëtare dhe folkloriste e Krimesë, e lindur në Dobrujan, e cila ka tërhequr vëmendjen kombëtare dhe ështëe njohur si The Nightingale of Dobruja. [1][2][3][4][5]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kadrija u lind më 21 gusht 1933 në Pakize dhe Ahmet në Pazarjik, Dobruja, në Mbretërinë e Rumanisë, e cila tani është Dobriç, Bullgari. Babai i saj ishte një oficer në Regjimentin e 40-të të Artilerisë, Divizioni i 9-të i Mărăşeşti. Kur Rumania i dha Dobrujës Jugore Bullgarisë, në fillim të Luftës së Dytë Botërore, familja e saj u zhvendos në veri të Medigidisë, ku babai i saj u emërua komandant i një garnizoni. Ajo studjoi Të drejtën në Universitetin e Bukureshtit dhe u diplomua në vitin 1957. Ajo ishte avokatja e parë femëror e Krimesë në Rumani dhe shërbente në Shoqatën e Avokatëve të Konstancës.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Agi-Amet, Gemal (1999). Dicţionarul personalităţilor turco-tătare din România (në rumanisht). Constanta: Metafora. ISBN 9789739340274.
  2. ^ Yusuf Ismail, Gülşen. "Romanya'nın bülbül sesi: Kadriye Nurmambet". Kalgay (në turqishte krimeane). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2014. Marrë më 15 gusht 2014.
  3. ^ Bocai, Adina (19 tetor 2009). "Kadriye Nurmambet "pledează", din nou, pentru "Melodii populare tătăreşti şi turceşti"" (në rumanisht). Cuget Liber. Cuget Liber. Marrë më 15 gusht 2014.
  4. ^ Bucinschi, Raluca (2012). Bibliografia Nationala Romana: Documente muzicale tiparite si audiovizuale, Anul XLIV/2011 (PDF) (në rumanisht). Bucharest: Editura Bibliotecii Nationale a Romaniei. fq. 14.
  5. ^ Romanian Institute for Research on National Minorities. "Lansare de CD: Kadriye Nurmambet, "Melodii populare tătăreşti şi turceşti"". ispmn.gov.ro (në rumanisht). ISPMN. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 15 gusht 2014.