Kakao me qumësht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kakaoja përzihet me sheqerin dhe shtypet në mënyrë që të mos ketë kokrriza hidhet pak ujë i vakët dhe përzihet derisa të tretet. Në një enë tjetër hedhim qumësht, shtojmë kakaon dhe e përziejmë në zjarr sa të marrë valë. E hedhim në filxhan të posaçëm dhe e përziejmë fort që të krijojë shkumë.

Për 1 person duhet :

  • qumësht : 3/4 filxhan çaj,
  • sheqer : 2 lugë gjelle,
  • kakao : 1 lugë kafeje.