Kakosi (Fivë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kakos
Θίσβη
Fshat
Vendndodhja
Kakos is located in Greqia
Kakos
Kakos
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 15′ 28″ Veri

22° 58′ 16″ Lindje

Popullsia 183 banorë (2011)

Kakos[1] (greqisht: Θίσβη/Thísvi) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1915, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κακόσι/Kakósi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Kakósi - Thísvi