Kalaja e Kalorësve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalaja e Kalorësit
Emri amëtar
arabisht: حصن الفرسان
Kalaja e Kalorësit
LlojiKështjellë
VendndodhjaDistrikti Talkalakh,  Siria
Koordinatat34°45′25″N 36°14′40″E / 34.75694°N 36.24444°E / 34.75694; 36.24444
Ndërtuar1031
Emri zyrtar: Kalaja e Kalorësit dhe Kështjella e Salah Ed-Din
LlojiKulturor
Kriteretii, vi
Përcaktuar2006 (mbledhja e 30-të)
Nr. i referencës1229
Rajoni UNESCOShtetet arabe
Në rrezik2003-prezent
Kalaja e Kalorësve is located in Earth
Kalaja e Kalorësve (Earth)


Kalaja e Kalorësit (Crac des Chevaliers), është një kala në Siri nga më të rëndësishmet kështjella mesjetare ushtarake në botë. Në arabisht, kala është quajtur Qal'at al-Ḥiṣn (arabisht: قلعة الحصن), Krak fjala vjen nga karak Syriac, do të thotë fortesë. Ajo ndodhet rreth 40 km në perëndim të qytetit të Homs, në afërsi të kufirit të Libanit, dhe është pjesë administrative e Governorate Homs.

Etimologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E njohur për arabët si Hisn Akrad al (arabisht: حصن الأکراد), Kalaja e kurdëve, ai u thirr nga Crat Le Franks dhe pastaj nga një konfuzion me karak (kështjellë), Le Crac.

Vend[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja është e vendosur në lindje të Tripoli, Liban, në Gap Homs, në majë të një kodër 650 metra të lartë përgjatë rrugës vetëm nga Antiokisë në Bejrut dhe Detin Mesdhe. Ajo është një prej kështjellave të shumta që ishin pjesë e një rrjeti mbrojtëse përgjatë kufirit të shteteve të vjetra Crusader. Kalaja kontrolluar rrugën për në Mesdhe, dhe nga kjo bazë, Hospitallers mund të ushtrojë ndikim në Liqenin e Homs në lindje të kontrolluar industrinë e peshkimit dhe të shikojnë për ushtritë myslimane mbledhur në Siri.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manastir gotik nga oborr kala

Kalaja origjinale në këtë lokacion janë ndërtuar në 1031 për Emirin e Aleppo.

Gjatë Kryqëzata e parë në 1099 ai u pushtua nga Raymond IV e Toulouse, por të braktisur atëherë kur kryqëzatat vazhduan marshimin e tyre drejt Jerusalemit. Ajo ishte reoccupied përsëri nga Tancred, Princi i Galilesë, në 1110. Në 1142 ai u dha nga Raymond II, akuzë të Tripolit, të Hospitallers, bashkëkohësit e tamplier kalorësit.

Crak des Chevaliers ishte selinë e kalorësit anëtar urdhrash fetarë që mbrojnë të sëmurët gjatë kryqëzatave. Ajo ishte zgjeruar në mes 1150 dhe 1250 dhe të vendosur përfundimisht një garnizon prej 2000.

Në 1163 ishte i rrethuar kështjellën pa sukses nga Nur ad-Din Zengi, pas së cilës Hospitallers u bë një forcë e pavarur në thelb kufiri Tripolitanian. Nga 1170 modifikimet Hospitallers ishin të plotë. Në fund të shekullit të 12-të dhe në fillim të 13 tërmete të shumta të shkaktuar disa dëme dhe rindërtimit të mëtejshëm të kërkuara.

Saladin rrethuar kështjellën pa sukses në 1188. Gjatë rrethimit castellan ishte kapur dhe të marra nga burrat Saladin në portat e kalasë ku ai u tha në mënyrë që portat hapur. Thuhet se ai u tha njerëzve të tij në arabisht, me gjuhën e zuri të tij, për t'u dorëzuar kështjellën, por pastaj u tha atyre në frëngjisht për të mbajtur kala për njeriun e fundit.

Në 1217, gjatë Kryqëzata e pestë, Andrew II mbret i Hungarisë forcuar muret e jashtme dhe trupa të financuara tutori. Në 1271 në kështjellë u pushtua nga sulltan Mamluk Baibars më 8 prill, me ndihmën e trebuchets të rënda dhe mangonels, të paktën një nga të cilat u përdor më vonë për të sulmuar Acre në 1291. Megjithatë, për të pushtuar kështjellën, Baibars përdorur një mashtrim, duke paraqitur një letër të falsifikuara nga Komandanti Crusader në Tripoli, urdhërimin e mbrojtësve për t'u dorëzuar kështjellën. Përndryshe, kjo kështjellë jashtëzakonisht të fortë do të ndoshta kurrë nuk kanë rënë. Baibars refortified kështjellë dhe e përdorën atë si bazë kundër Tripoli. Ai gjithashtu konvertohet kapelës anëtar urdhrash fetarë që mbrojnë të sëmurët në një xhami.

Arkitekturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artisti pasqyrim i Chevaliers Krak e parë nga Lindje-Veri.
Ward mes mureve jashtme dhe të brendshme, në anën perëndimore

Kalaja u përshkrua si "ndoshta ruajtur më mirë dhe më të admirueshme tërësisht kështjellë në botë" nga TE Lawrence. Në 1935, kalaja ishte blerë nga qeveria frëngjisht. Restaurimi ka filluar nën mbikëqyrjen e Pierre Coupel, i cili kishte ndërmarrë punë të ngjashme në Kulla e Luanëve dhe dy kështjella në Sidonit. kala u bë një Trashëgimisë Botërore e sitit, së bashku me Qal'at Salah El-Din, në 2006, dhe është në pronësi nga qeveria siriane. Kalaja është një nga vendet e pakta ku arti Crusader (në formën e afreske) është ruajtur.

Hospitallers rindërtuar dhe zgjeruar atë në kështjellën e madhe Crusader në Tokën e Shenjtë, duke shtuar një mur i jashtëm tre metra i trashë me shtatë roje kullave tetë deri në dhjetë metra i trashë për të krijuar një kështjellë koncentrik. Kalaja mund të ketë mbajtur rreth 50-60 kalorës anëtar urdhrash fetarë që mbrojnë të sëmurët dhe deri në 2.000 ushtarë të tjerë këmbë, Mjeshtrin e Madh të Hospitallers jetuar në një nga kullat.

Ndërtesave në repartin e brendshme ishin rindërtuar nga Hospitallers në një stil gotik. Këto ndërtesa përfshirë një sallë mbledhje, një kapelë, një strukturë 120 metra të gjatë magazinimit, si dhe dy stallat e harkuar gur që mund të ketë mbajtur deri në një mijë kuaj. Të tjera objekte magazinimit u gërmuan në shkëmb nën kala, është llogaritur se Hospitallers mund të ketë përballoi një rrethimi për pesë vjet.

Crac mund të klasifikohet edhe si një nxitje kështjellë dhe një kështjellë të zhvilluar plotësisht koncentrik. Ana jugore e kështjellës është më e ndjeshme për të sulmuar, pasi kjo është ku nxisë në të cilën qëndron kalaja është e lidhur me kodër tjetër, në mënyrë që motorë rrethimit mund ta kontaktoni në terren nivel. Mbrojtja e brendshme janë më të fortë në këtë pikë, me një grup të kullave të lidhur me një mur të trashë. Muri i brendshëm është perde deri në 100 metra të trashë në bazën në anën jugore, me shtatë roje kullave 30 metra në diametër. Në mes të mureve të brendshme dhe të jashtme në anën jugore ka rezervuar një pjesë të madhe të hapur, ushqyer nga një kanal nga jashtë kështjellës. Kulla katrore në Jug nuk data nga periudha crusader, por u shtua kur Mamluks riparuar dëmet nga rrethimin e tyre të suksesshme, pasi ata kishin marrë mbi kështjellë.

Në anën lindore në mes të mureve të brendshme dhe e jashtme një devijim i harkuar të çon nga e jashtme te porta e brendshme. Devijim bën një numër bërryl kthehet dhe po mbrohet nga slits arrow dhe machicolations, duke e bërë atë një forcë e mbrojti hyrje vendosur. Në anën veriore, ka një derë e pasme flanked nga dy kulla. Në anën perëndimore, reparti në mes të jashtme dhe të brendshme mure nuk përmban asnjë godinave, por është këtu se parimi koncentrik i mbrojtjes është më e dukshme, me mbrojtjen e brendshme duke dominuar krejtësisht Muri i jashtëm. Muret në të gjitha anët përmbajnë pasazhet që veprojnë si të shtënat galeritë apo vaults çojnë në slits arrow