Jump to content

Kamçia (rezerva e biosferës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rezerva e Biosferës Kamchia, është një rezervë e ish- biosferës së UNESCO-s të renditur në vijën bregdetare veriore të Bullgarisë, që përfshin pllakën e përmbytjes në grykëderdhjen e lumit Kamchia . Zona e habitateve të mbrojtura në rezervë, së bashku me zonën e mbrojtur Kamchia Sands, arrin 1.200 ha. [1] Themeluar në vitin 1977, mbron pyllin kryesor nga prerjet dhe drenazhet intensive që e kishin degraduar nga mesi i shekullit të 20-të. Ndodhet 25 km në jug të qytetit të Varnës dhe është i rrethuar nga fshatrat Staro Oriahovo, Shkorpilovtsi dhe Bliznatsi.

Statusi i rezervës së biosferës u hoq në vitin 2017. [2]

Një rezervë u krijua në 1951 për të mbrojtur mbetjet e pyjeve me përmbytje të cilat dikur kishin mbuluar një zonë më të madhe. [3] Rezerva e biosferës u krijua vetë në 1977, si të gjitha rezervat e tjera të Biosferës në Bullgari. Statusi i rezervës ishte nën rishikim në vitin 2016 dhe u tërhoq në 2017, dhe u njoftua publikisht në 14 qershor. [2]

Sipërfaqja thelbësore e rezervës është 842.1 ha, rreth 764 ha prej saj janë pyllëzuar, dhe pjesa tjetër 78.1 ha nuk pyllëzohet. Rezerva është 40 km e gjatë dhe arrin 5km gjerësi në disa zona. [1] Pyjet "Longoz" në rrjedhën e poshtme të lumit janë përfaqësuesit më të mirë të llojit të tyre në të gjithë Evropën. Brenda rezervës ka pyje të mbetura lumenjsh, këneta të vogla ujërash të ëmbla të Phragmites dhe typha përgjatë bregut të lumenjve, tokë të punueshme (ish kënetat Staro-Oryachovo), një plazh me duna me rërë, dhe një gji detar.

Lumi Kamchia që përshkon pyllin aluvial

Zona është një vend kyç për zogjtë dhe portet pothuajse 200 llojesh, tetë prej të cilave konsiderohen të rrezikuara dhe janë të listuara në Listën e Kuqe të IUCN . Zona është e rëndësishme për dimërimin e Cygnus Cygnus dhe është zona më e rëndësishme e mbarështimit në Bullgari për qukapikun me lulëzim të Mesëm Dendrocopos medius dhe zogun gjysmë të veshur me Fitorula semitorquata . [4]

Njëzet e pesë lloje peshqish janë regjistruar në lumë, shtatë prej të cilave janë të shënuar në listën e IUCN , përfshirë krapin e zakonshëm të egër

Gjitarët në rezervën e biosferës përfshijnë drerin , derrin e egër dhe dhelpren e kuqe [3] Ekzistojnë gjithashtu shumë zvarranikë dhe amfibë, përfshirë breshkën evropiane të pellgut , gjarprin e ujit dhe hardhucën

Ekzistojnë njëzet e pesë lloje të gjitarëve të vegjël të cilët dihen të banojnë në rezervë, duke përfshirë edhe lundërzen evropiane, e cila është në Listën e Kuqe të IUCN Evropiane.

Mjedisi dhe ndotja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e ndotjes në rezervë shoqërohet me ngarkesën e lumit Kamchia dhe ndotësit e pranishëm atje, megjithatë, ajo ndotet edhe nga turistët. Kryesisht kjo për shkak se ekzistonte një urë që i lejonte njerëzit të vizitonin rezervën. Ajo u shkatërrua më vonë dhe mbeturinat u bënë më pak problem, por meqenëse është ende e mundur të kalosh grykën e lumit në zonën e plazhit të rezervës dhe madje problemi nuk është zgjidhur plotësisht. Për më tepër, mbeturinat e ndotura dhe ndotësit industrialë hidhen rregullisht në breg, shumica e të cilave vijnë nga porti i Varnës ose Resorti i afërt i Kamchia, (i cili ndan të njëjtën linjë plazhi).

Goja e lumit Kamchia e parë nga rezerva.

Ndotja e lidhur me lumin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një studim i vitit 2006 i kryer nga Instituti i Oqeanologjisë dhe Akademia Bullgare e Shkencave mbi cilësinë e ujit dhe ndikimin e tij në zonën bregdetare të Detit të Zi, arriti në përfundimin se:

Përmbajtja e lëndëve ushqyese (nitrite, fosfat) në lumin Kamchia në rrjedhën e poshtme nuk korrespondon gjithmonë me standardet kombëtare të cilësisë së ujit. Krahasimi i të dhënave nga periudha të ndryshme të hetimit zbulon një tendencë të vogël të zvogëlimit të përmbajtjes së fosfateve dhe nitrateve dhe BOD. Një tendencë në rënie u krijua si një shenjë pozitive e evolucionit të cilësisë së ujit vitet e fundit.

Çështje të tjera mjedisore janë që lumi me sa duket po bëhet moçalor. Zambaku i ujit, reshjet e dendura të dëborës dhe zambaku i bardhë sipas Fondit Botëror të Kafshëve të egra po zhduken . [5] Fabrika e Baterive të Magazinimit në Targovishte është një ndotës i rëndësishëm, duke derdhur metale të rënda në lumin Kamchia.

Blegtoria është burimi i dytë i madh i ndotjes së ujit dhe ndikon drejtpërdrejt në burimet e ujit të pijshëm. Për shkak të mungesës serioze të stacioneve të pastrimit të ujit në fermat e bagëtive, ujërat e mbeturinave jo të pastruara derdhen në basenet e ndryshme ujore. [5] E njëjta gjë vlen edhe për ujërat nëntokësore, pasi nitratet, fosfatet dhe mineralet e tjera të përdorura në bujqësi janë tretur dhe larë nga shirat, për tu shfaqur më pas në basenet ujore dhe burimet minerale. Ndërsa lumi rrjedh direkt përmes rezervës së biosferës, ajo ka një ndikim të fortë në ekosistemet brenda tij. Meqenëse e gjithë zona ujitet nga lumi, të gjitha kafshët dhe bimët që jetojnë atje varen nga ajo për mbijetesën e tyre.

Sidoqoftë, në një shënim më pozitiv, si rezultat i përmirësimeve të lumit Kamchia, nuk përmbyt më pyllin e dendur. Ajo u pa si përgjegjëse për përhapjen e sëmundjes së elmës holandeze, e cila po shkaktonte dëme të mëdha në elmët dhe pemët e hirit. [5]

  1. ^ a b "Archived copy" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-08-26. Marrë më 2008-11-15.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "kamchia.net" defined multiple times with different content
  2. ^ a b "23 new sites added to UNESCO's World Network of Biosphere Reserves" (në bullgarisht). UNESCO. 14 qershor 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "U2017" defined multiple times with different content
  3. ^ a b "MAB Biosphere Reserves Directory- Kamchia" (në bullgarisht). UNESCO. Marrë më 2008-11-21. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "UNESCO-MAB Biosphere Reserves Directory" defined multiple times with different content
  4. ^ "BirdLife IBA Factsheet BG045: Kamchia Complex" (në bullgarisht). BirdLife International. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2009. Marrë më 2008-11-20.
  5. ^ a b c "Report on "The Biological Diversity of the Black Sea Shelf Along the Bulgarian Coast and Its Adjacent Landscape"" (në bullgarisht). Marrë më 2008-11-21. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "World Wildlife Fund-Report on the ecology of the Bulgarian Coastline" defined multiple times with different content