Kambana e Thuin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kambana e Thuin, e radhitur me shtëpitë e vjetra

Kambana e Thuin është një ndërtesë historike në qytetin belg, Thuin. Edhe pse historikisht ka qenë e bashkangjitur në një kishë, kulla e kambanës gjithashtu është bërë edhe kulla e komunës, kambana e vetme e Principatës së Liège.

Ajo është një nga 56 kambanat e Belgjikës dhe Francës që nga viti 1999 e klasifikuar atë si trashëgimi botërore të UNESCO-s.[1]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Kulla e kishës së vjetër të Shën-Théodard, është ndërtuar pa themele në shkëmb, është padyshim mesjetare dhe duhet të datoj nga koha e zhvillimit të madh të qytetit. Në mënyrë të veçantë në periudhën midis 1153 dhe 1164, gjatë vizitave të Bishop Henri-Leez, princi vendosi të ndërtojë një kullë për kishën, Kapitulli daton nga kjo periudhë.

E goditur nga artileria gjermane në 24 gusht 1914, dëmi i pësuar nga shigjeta do të riparohen në mënyrë të përhershme në vitin 1952 nga marangozët Michot, babai dhe djali, Lobbes.

Restaurimi i fundit daton nga viti 2004, kur u automatizuar që të bjerë në çdo gjysmë dhe një orë.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 50°20′23″V 4°17′12″L / 50.33965°V 4.28662°L / 50.33965; 4.28662