Kamomili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kamomili

Kamomili (lat. Matricaria chamomilla) është bimë barishtore njëvjeçae që rritet në vende livadhe dhe fushe që bënë lule si të luledeles me erë të këndëshme; lulja e kësaj bime, e cila përdoret në mjekësi si qetësues i sistemit nervor, kundër sëmundjeve të lëkurës, gjithashtu Kamomili ndihmon në aktivizimin dhe fuqizimin e sistemit të imunitetit. Po ashtu nga kjo bimë bëhet pije e njohur me të njëjtin emër duke zier me ujë lulet e thara të kamomilit.[1] Në Shqipëri kjo lloj bime është shumë e perhapur në fushat e Drenovës (Korçë).


Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980