Kandari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kandari është peshore që ka një bisht të shkallëzuar për kilogramë e okët, gjatë të cilit lëviz një kokërr e metaltë, dhe dy kanxha ose një pjatë të varur në tre zinxhirë, ku vihen sendet për tu peshuar[1].

Burim i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980