Kapja e shpejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kapja e shpejtë pas shpinës (sipas mjekut amerikan Henry Heimlich[1]) është masë e ndihmës së shpejtë kundër rrezikut të ngufatjes së ajërti ose kanaleve transportuese si pasojë e kokrrës. Kjo masë e ndihmës së shpejt është popullarizuar nga skenat e shumta në ekrane.

Kjo masë duhet zbatohet ashtu që ndihmuesi del prapa shpinës së të sulmuarit, e përthekon pjesën e sipërme të përparme të këtij dhe me duar të kryqëzuara mbi mëlçi ushtron një shtypje befasuese. Nëpërmjet stomakut dhe gabzherrit nën ndikimin e shtypjes së ajrit nxitohet kokrra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Henry Heimlich në Wikipedian anglisht