Kaprena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaprenë
Χαιρώνεια
Fshat
Vendndodhja
Kaprenë is located in Greqia
Kaprenë
Kaprenë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Livadhi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 29′ 44″ Veri

22° 50′ 39″ Lindje

Popullsia 556 banorë (2011)

Kaprenë[1] (greqisht: Χαιρώνεια/Khairóneia) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1916, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κόπραινα/Kópraina.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Kópraina - Khairóneia