Kapsolla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjendeni te artikulli Kapsolla. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Kapsolla është kësulëz e metaltë, e mbushur me një lëndë shpërthyese shumë të ndjeshme nga goditjet, që vihet në fund të fishekut të predhës etj. dhe shërben për të ndezur barutin e gëzhojës, dinamitit etj. ...[1].

Kapsula e raketave te derguara ne gjithesi nga Ruset.

Perderisa vendet antare te Natos për transporitm ne gjithesi zakonishte perdorin aeroplane te posaqem, vendet e paktit te Varshaves gjegjesisht sot Federata Ruse transporimin e bejne me Kapsula te cilat katapultohen ne gjithesi dhe keto kapsula bien ne toke simbase ligjeve fizike. Ne to zakonisht kthehen austronautet.

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980