Jump to content

Karabina M4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karabina M4

Karabina M4 (zyrtarisht Carbine, Caliber 5.56 mm, M4) është një karabinë 5.56×45 mm e NATO-s, e përdorur me gaz, e ushqyer me karikatorë e zhvilluar në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve 1980. Është një version i shkurtuar i pushkës sulmuese M16A2.

M4 përdoret gjerësisht nga Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara, me vendime për të zëvendësuar kryesisht pushkën M16 në njësitë luftarake të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara (duke filluar nga viti 2010) dhe të Korpusit të Marinës së Shteteve të Bashkuara (USMC) (duke filluar nga viti 2016) si arma kryesore e këmbësorisë dhe pushka e shërbimit. M4 është miratuar nga mbi 60 vende në mbarë botën dhe është përshkruar si "një nga armët e zjarrit përcaktuese të shekullit të 21-të".

Që nga miratimi i tij në 1994, M4 ka pësuar mbi 90 modifikime për të përmirësuar ergonominë dhe modularitetin e armës, duke përfshirë: M4A1, i cili forcoi tytën dhe hoqi opsionin e zjarrit; SOPMOD, një komplet aksesorësh që përmban bashkëngjitje optike; dhe granatahedhësin nën tytë M203.

Në prill 2022, Ushtria e SHBA zgjodhi SIG MCX SPEAR si fitues të Programit të Armëve të Skuadrës së Gjeneratës së ardhshme për të zëvendësuar M16/M4. Pushka është emërtuar XM5.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M4 carbine", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-16, marrë më 2022-12-16