Karakashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karakash
Ηλιόκαστρον
Fshat
Vendndodhja
Karakash is located in Greqia
Karakash
Karakash
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Argolidhë
Komuna Ermon
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 26′ 39″ Veri

23° 16′ 0″ Lindje

Popullsia 550 banorë (2011)

Karakash[1] (greqisht: Ηλιόκαστρον/Iliókastron) është fshat në qarkun i Argolidhës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Καρακάσι/Karakási.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 369.
  2. ^ Πανδέκτης: Karakási - Iliókastron