Karanda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karandë
Ελλοπία
Fshat
Vendndodhja
Karandë is located in Greqia
Karandë
Karandë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 15′ 43″ Veri

23° 6′ 51″ Lindje

Popullsia 398 banorë (2011)

Karandë[1] (greqisht: Ελλοπία/Ellopía) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1916, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Καραντάς/Karantás.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Karantás - Ellopía