Kardica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kardicë
Ακραίφνιον
Fshat
Vendndodhja
Kardicë is located in Greqia
Kardicë
Kardicë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Orhomen
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 27′ 24″ Veri

23° 13′ 15″ Lindje

Popullsia 1.058 banorë (2011)

Kardicë[1] (greqisht: Ακραίφνιον/Akraífnion) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1933, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Καρδίτσα/Kardítsa.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Kardítsa - Akraífnion