Karrigeja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karrige, 1772

Një Karrige është një lloj ndenjëse, e projektuar zakonisht për një person dhe përbëhet nga një ose më shumë këmbë, një ndenjëse e sheshtë ose pak me kënd dhe një mbështetëse shpine. Ato mund të jenë prej druri, metali ose materialesh sintetike dhe mund të jenë të mbushura ose të veshura me susta me ngjyra dhe pëlhura të ndryshme.

Karriget ndryshojnë në dizajn. Një kolltuk ka mbështetëse krahësh të fiksuar në ndenjëse; një mbështetëse është e veshur me susta dhe përmban një mekanizëm që ul shpinën e karriges dhe ngre në vend një mbështetëse këmbësh; një karrige lëkundëse ka këmbë të fiksuara në dy shirita të gjata të lakuara; dhe një karrige me rrota ka rrota të fiksuara në një aks nën sedilje.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chair", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-28, marrë më 2022-12-20