Kartëmonedha 100 euro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ana e përparme e serisë, Europa 100 €.

Kartëmonedha njëqind euro (100€) është një nga kartëmonedhat euro me vlerë më të lartë dhe është përdorur që nga prezantimi i euros (në formën e saj në para) në vitin 2002. Kartëmonedha përdoret çdo ditë nga rreth 343 milionë evropianë dhe në 25 vendet që e kanë atë si monedhën e tyre të vetme (me 23 që e miratojnë ligjërisht atë). Në korrik 2022, në eurozonë ishin rreth 3,892,000,000 qindra kartëmonedha euro në qarkullim. Është prerja e tretë më e përhapur, duke zënë 13.4% të totalit të kartëmonedhave.

Është nota e tretë më e madhe, me përmasa 147×82 milimetra dhe ka një skemë ngjyrash jeshile. Kartëmonedhat prej njëqind eurosh përshkruajnë ura dhe harqe/porte dyersh në stilin barok dhe rokoko (shek. 17 dhe 18). Kartëmonedha e njëqind eurove përmban disa veçori komplekse sigurie si filigranë, bojë të padukshme, holograme dhe mikroprintim që dokumentojnë vërtetësinë e saj.

Kartëmonedhat e reja të kartëmonedhave të serisë Europa 100 euro u publikuan më 28 maj 2019.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]