Jump to content

Katakombet e Parisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katakombet e Parisit, Francë.

Katakombet e Parisit (frëngjisht: Catacombes de Paris) janë ostuare nëntokësore në Paris, Francë, të cilat mbajnë eshtrat e më shumë se 6 milionë njerëzve. Të ndërtuara për të konsoliduar guroret e lashta të gurit të Parisit, ato shtrihen në jug nga Barrière d'Enfer ("Porta e Ferrit"), ish porta e qytetit; ostaria u krijua si pjesë e përpjekjes për të eliminuar efektet e varrezave të tejmbushura të qytetit. Puna përgatitore filloi menjëherë pas shembjes së një serie muresh të bodrumit të vitit 1774 rreth Varrezave të Pafajshme të Shenjtë, duke shtuar një ndjenjë urgjence në masën e eliminimit të varrezave dhe që nga viti 1786, procesionet e natës vagonësh të mbuluar transferuan mbetjet nga shumica e varrezave të Parisit në një bosht miniere. u hap pranë Rue de la Tombe-Issoire.

Kostrona mbeti kryesisht e harruar derisa u bë një vend risi për koncerte dhe ngjarje të tjera private në fillim të shekullit të 19-të; pas rinovimeve të mëtejshme dhe ndërtimit të akseseve përreth Place Denfert-Rochereau, ajo u hap për vizitë nga publiku që nga viti 1874. Që nga viti 2013, Katakombet janë numëruar në mesin e katërmbëdhjetë Muzeumeve të Qytetit të Parisit të menaxhuara nga Muzetë e Parisit. Edhe pse osuary përfshin vetëm një pjesë të vogël të minierave nëntokësore të Parisit, parizianët shpesh i referohen të gjithë rrjetit të tunelit si katakombet.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]