Jump to content

Katarët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katarët është emri i një fisi që i përkiste popujve venetë dhe që ndonjëherë ngatërrohen me ilirët për shkak të fqinjësisë dhe afërsisë gjeografike.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992, ISBN 0-631-19807-5, page 81, "... In Roman Pannonia the Latobici and Varciani who dwelt east of the Venetic Catari in the upper Sava valley were Celtic but the Colapiani of the Colapis (Kulpa) valley were Illyrians ..."