Katla (Vullkan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shperthimi i vullkanit Katla ne vitin 1918

Katla është një nga vullkanet më të mëdha në Islandë. Ai është vendosur në veri të Mýrdal dhe në lindje të Eyjafjallajökull në një akullnajë të vogël. Lartësia e tij arrin 1.512 metra dhe është i mbuluar pjesërisht nga akullnaja Mýrdalsjökull. Kanion Eldgjá është pjesë e të njëjtit sistem vullkanike. Caldera është 10 km diametër dhe është e mbuluar nga 200-700 metra prej akulli. Gjashtëmbëdhjetë shpërthime janë të dokumentuara në mes të 930 dhe 1918 në intervale prej 40-80 vjet. Ai nuk ka shpërthyer në mënyrë të konsiderueshme për 92 vjet.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]