Kavasilla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kavasillë
Πράσινον
Fshat
Vendndodhja
Kavasillë is located in Greqia
Kavasillë
Kavasillë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Brac
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 11′ 5″ Veri

23° 30′ 49″ Lindje

Popullsia 52 banorë (2011)

Kavasillë[1] (greqisht: Πράσινον/Prásinon) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Καβάσιλα/Kavásila.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Kavásila - Prásinon