Kemal Tahir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kemal Tahir Demir (1910 Stamboll - 21 prill 1973) shkrimtar turk nga Turqia.

Kemal Tahiri, u bë i njohur me dy cikle të romaneve shoqërore kritike, të cilat shtjellojnë problemet e fshatit turk dhe historinë e themelimit të republikës. Romani i botuar më 1967, me titullin "Nëna shtet", ndriçon krijimin e shetit osman.Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Devlet Ana (Nëna shtet), 1967

[