Kenitra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kenitra
القنيطرة
Qytet
noform
Lumi Sbou
Vendndodhja
Kenitra is located in Maroku
Kenitra
Kenitra

Koordinatat: 34°15′V 6°35′P / 34.250°V 6.583°P / 34.250; -6.583

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Rajoni Rabat-Salé-Kénitra
Provinca Kenitra
Sipërfaqja dhe popullsia
 •  tokësore 76 km2
Lartësia 26 m (m.n.d.)
Popullsia 800.000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WET (UTC+0)
Verore WEST (UTC+1)
Kodi Postal 14000

Kenitra (Arabisht: القنيطرة) është qytet në pjesën veriore të Marokus. Sipas vitit 2014, qyteti ka pasur 800,000 banorë. Është një nga qytetet kryesore të rajonit Rabat-Salé-Kénitra dhe qendra administrative në provincën Kenitra.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit të Kenitrës gjatë viteve 1982 deri 2004
1982 1994 2004
188.194 292.453 359.142

Vendasit e Kenitrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenitra ishte vendlindja e: